Këto ushqime ndihmojnë në uljen e rrezikut të vdekjes nga kanceri, sëmundjet e zemrës dhe sëmundje të tjera kronike me 25%, thonë studiuesit.

Përmirësimi i të ushqyerit jo vetëm që zvogëlon rrezikun e zhvillimit të shumë sëmundjeve, por forcon imunitetin dhe mbështet zhvillimin e trurit.

Shkencëtarët amerikanë kanë zbuluar se ata që hanë fruta, drithëra, perime pa niseshte, arra dhe vajra të pangopura, reduktojnë rrezikun nga një sërë sëmundjesh.

I njohur si Indeksi i Ushqimit të Shëndetit Planetar, ky indeks shikon provat ekzistuese për të vlerësuar ushqimet.

Autori i studimit Linh Bui nga Universiteti i Harvardit tha: “Këto ushqime me bazë bimore ishin të lidhura me një rrezik më të ulët të sëmundjeve kronike si sëmundjet e zemrës, kanceri i zorrëve, diabeti, goditjet në tru dhe vdekshmëria e përgjithshme. Indeksi merr parasysh rrezikun e sëmundjeve kronike si dhe ndikimet mjedisore si përdorimi i ujit, përdorimi i tokës dhe emetimet e gazeve serrë.”

Shkencëtarët theksojnë se nëse njerëzit i konsumojnë këto ushqime do të duken të rinj dhe do të jetojnë më gjatë. Perimet krucifere, si brokoli, lakra dhe lakrat e Brukselit, konsiderohen si “ilaç” për trupin dhe ekspertët këshillojnë të hahen çdo ditë.

Është gjithashtu thelbësore të konsumoni vaj ulliri ekstra të virgjër, i cili thuhet se përmban shumë komponime anti-inflamatore.

Arrat janë gjithashtu të rëndësishme pasi kanë treguar se përmirësojnë shëndetin, rrisin jetëgjatësinë dhe zvogëlojnë rrezikun e diabetit. Ato janë të pasura me minerale, yndyrna të mira, proteina dhe fibra.

Së fundi, ata rekomandojnë të hani manaferrat, të cilat janë një burim i shkëlqyer i antioksidantëve.