Po hynin ilegalisht nga Serbia në Kosovë, arrestohen 2 rusët me pajisje të dyshimta

14/01/2020 - 12:11

Policia e Kosovës ka konfirmuar arrestimin e 2 shtetasve rusë, një mashkull dhe një femër, të cilët tentuan të kalojnë ilegalisht kufirin nga Serbia.

Sipas autoriteteve kosovare, ata janë ndaluar rreth orës 10:30 të së hënës me një makinë me targa të Malit të Zi, e cila është konfiskuar.

Mediat vendase, që citojnë burime nga policia, raportojnë se në makinë ka pasur pajisje të dyshimta që kanë lidhje me fushën e sigurisë. Siç duket nga fotot e publikuara në rrjetet sociale, shtetasi rus mbante shpesh veshje ushtarake dhe dyshohet se mund të ketë përgatitje të tillë.

Pak kohë më parë në aeroportin e Prishtinës u ndalua një tjetër shtetas rus i cili po filmonte bazën ushtarake.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mbi 5 mijë qytetarë të Republikës së Kosovës kanë hequr dorë nga nënshtetësia kosovare vetëm në vitin 2019 për të zgjedhur një nga shtete

Pas marrëveshjes për linjën ajrore Prishtinë-Beograd po negociohet marrëveshja tjetër, ajo për linjën hekurudhore.

Përfaqësuesi i lartë i BE-së për politikë të jashtme dhe sigurinë  Josep Borrell, do vizitojë në fund të kësaj jave Kosovën dhe Serbinë.

Ka përfunduar takimi mes delegacionit të Lëvizjes Vetëvendosje dhe të Lidhjes Demokratike të Kosovës, që zgjati më shumë se dy orë. Palët

Një serb ka tentuar dje të hyjë në Kosovë nëpërmjet pikës kufitare “Dheu i Bardhë”, duke prezantuar një patent shofer që dyshohet të jetë

Presidenti Hashim Thaçi përmes një mesazhi ngushëllimi për viktimat e tërmetit shkatërrimtar në Turqi, deklaroi se Kosova është e gatshme

Nënkryetarja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Vjosa Osmani deklaroi se shumë shpejt do të takohen me përfaqësues të Lëvizjes Vetëvendosj

I dërguari special i Presidentit amerikan, Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, në një konferencë të përbashkët me kr

Në Vetëvendosje sot pritet të ketë një kthesë të madhe sa i përket qëndrimit për kryeparlamentarin.

Ramush Haradinaj, kryeministri në detyrë i Kosovës, ka folur në lidhje me padinë për shpifje që i është bërë nga Kryeministri i Shqipëris