Dy shqiptarë kapen me kokainë me vlerë 20 mijë euro

14/10/2019 - 17:51

Ditën e djeshme. dy shqiptarë ranë në prangat e policisë italiane, nën akuzën e trafikimit të drogës.

Mediet fqinje shkruajnë se arrestimi i tyre u bë në kuadër të një operacioni antidrogë në zonë e Perugias, ku u sekuestrua drogë me vlerë rreth 20 mijë euro.

Njëri prej shqiptarëve emri i të cilit nuk është bërë i ditur, i lindur në 1993 u arrestua pas një kontrolli të ushtruar nga policia në makinën e tij. Shqiptari u kap në flagrancë duke shitur kokainë. Menjëherë u kryen kontrolle në automjetin dhe në shtëpi, ku në përfundim u gjetën dhe sekuestruan: kokainë e paketuar në qese të vogla, gjithsej 183 gram; një peshore; 4 mijë e 292 euro, që konsiderohen të ardhura nga veprimtaria e paligjshme; 2 telefona celularë; materiale të ndryshme për prerjen dhe paketimin e lëndës narkotike.

Po në të njëjtën ditë policia italiane arrestoi edhe një tjetër shqiptar.

Shqiptari i lindur në 1982 u tha se ishte ndaluar për qëllime të trafikut të drogës. Pas një kontrolli ushtruar në makinën e tij, u gjetën dhe sekuestruan 21 pako që përmbanin rreth 10  gram kokainë secila. Gjithashtu u gjetën edhe 305 euro që konsiderohen të ardhura të veprimtarisë së paligjshme.

Dy të arrestuarit u mbajtën në komisariatin e Perugias dhe pas zhvillimit të seancës së parë u urdhërua dërgimi në burg i shqiptarëve. Ata janë në pritje të dënimit. Mediet italiane shkruajnë se vlera e kokainës së sekuestruar e tejkalon 20 mijë euro.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Specialistët e Qarkullimit Rrugor në Drejtorinë Vendore të Policisë Durrës arrestuan në flagrancë shtetasin:

Tregtonin celularë dhe aksesorë të ndryshëm te sheshi "Pranvera", policia procedohen penalisht 4 shtetas, për veprat penale "Fshehja e të

Një makinë është përfshirë nga flakët mbrëmjen e djeshme (8 korrik) në rrugën e Llogarasë.

Policia britanike në bashkëpunim me atë franceze dhe belge ka kryer qindra arrestime, midis të cilëve edhe 6 shqiptarë, të cilët akuzohen

Një video e ardhur në redaksinë e DurrësLajm tregon momentin e vjedhjes së çantës së një gruaje të moshuar, ditën e sotm

"ProtoThema", një media greke shkruan se shkarkimi i ambasadores shqiptare në këtë shtet, Ardiana Hobdari lidhet me ngjarjen e një viti m

Gjykata e Durrësit ka vendosur ”arrest me burg” për tre të arrestuarit e operacionit “Antikat”: Altin Veizaj, 49 vjeç me banim në

Një 52-vjeçar është vënë në prangat e policisë për shkak se pas një debate, ka goditur me grusht drejtorin e një banke të nivelit të dytë

Në zbatim të detyrave të përcaktuara në Aktin Normativ të datës 31 janar 2020, vijon pa ndërprerë Operacioni Forca e Ligjit.

“Më duhet x lekë, mos më pyet për çfarë e kam urgjente, do të të them në një moment të dytë.