Interpol publikon listën e më të kërkuarve, mes tyre dy shqiptarë

11/06/2019 - 15:38

Policia ndërkombëtare ka publikuar fotografi të kriminelëve, të cilët janë shpallur në kërkim. Interpol ka publikuar gjithsej 7 fotografi, të personave që janë në kërkim për krime nga më të ndryshme.

Personat, të cilëve iu janë publikuar edhe fotografitë akuzohen për krime të tilla si hedhja e mbeturinave të rrezikshme, prerja ilegale e pyjeve dhe kontrabandë e fildishit. Në listën e më të kërkuarve janë edhe 2 shqiptarë, të cilët janë vëllezër me njëri-tjetrin.

Dy vëllezërit janë identifikuar si Ergest Memo, 34 vjeç dhe Taulant Memo, 33 vjeç, të kërkuar nga Greqia për prerje ilegale në një pyll të mbrojtur. Taulant Memo është gjithashtu i kërkuar armëmbajtje pa leje.

Shtatë personat e shpallur në kërkim nga Interpoli janë:

1- Guo Qin Huang, 42 vjeç, i kërkuar nga Kina për kontrabandimin e llojeve të mbrojtura.

2-Nicholas Mweri JEFWA, 44 vjeç, i kërkuar nga Kenia për trajtimin ilegal të kafshëve të egra dhe aktivitetit të organizuar kriminal.

3-Samuel Bakari JEFWA, 29 vjeç, i kërkuar nga Kenia për trajtimin ilegal të kafshëve të egra dhe aktivitetit të organizuar kriminal.

4-Ergest MEMO, 34 vjeç, i kërkuar nga Greqia për prerje ilegale në një pyll të mbrojtur.

5-Taulant MEMO, 33 vjeç, i kërkuar nga Greqia për prerje ilegale në një pyll të mbrojtur dhe për mbajtjen ilegale të një arme.

6-Bhekumusa Mawillis SHIBA, 39 vjeç, i kërkuar nga Esëatini për veprat e kafshëve të egra.

7-Muk Nam WONG, 62, i kërkuar nga Kina për kontrabandimin e llojeve të mbrojtura dhe produkteve të tyre të prejardhura.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një aksident i rëndë automobilistik ka ndodhur mbrëmjen e sotme në rrugën Korçë-Bilisht, në afërsi të fshatit Kuç.

Një tjetër rast që operonte në fushën e prodhimit dhe shitjes së narkotikëve është goditur sot nga policia në Korc

Arrestohet nga policia një person në Durrës, i akuzuar për veprën penale" Vjedhja me dhunë".

Policia e Durrësit ka arrestuar në flagrancë një person pasi akuzohet për veprën penale "Plagosja e rëndë me dashje".

Një 46-vjeçar i shpallur në kërkim nga Policia e Durrësit është ndaluar nga Specialistët për Krimet në Stacionin e Policisë Plazh, të cil

Arrestohet në flagrancë në Durrës një 45-vjeçar, pasi po drejtonte mjetin në gjendje të dehur dhe mbante me vete edhe armë pa leje.

Shtyhet seanca gjyqësore për Arbër Çekajn, të akuzuarin kryesor për trafikun e 613 kg kokainë nga Kolumbia në Shqipëri.

Dalin detajet nga aksidenti i rëndë qe ndodhi paraditen e së dielës në Rrugën e Kombit, pranë fshatit Gëziq, ku një 13-vjeçare ka humbur

Një aksident me 2 të plagosur është regjistruar mbrëmjen e sotme tek Shkëmbi i Kavajës,

Për vrasjen e ish-policit Santiago Malko, është ndaluar 39- vjeçari Blendi Teta, pasi akuzohet se ka penguar zbardhjen e së vërtetës si e