1 Qershori/ Shfaqja e fëmijëve të Durrësit në prag të festës së tyre (VIDEO)

Postuar: 31/05/2018 - 14:17

Me rastin e 1 Qershorit, festës së fëmijëve, trupa e baletit të koreografit Arian Plaku dha një shfaqje për fëmijët e qytetit bregdetar në sallën e teatrit "Aleksandër Moisiu".

130 fëmijë të moshës nga 2 deri të 17 vjeç janë bërë pjesë e show-t koreografik me kërcime nga zhanre të ndryshme. Për rreth 2 orë fëmijët kanë performuar në skenë 24 numra koreografikë, me 160 kostume të ndryshme.

Balerinët e vegjël janë duartrokitur gjatë, numër pas numri nga bashkëmoshatarët e tyre. Koreografi Arian Plaku këtë radhë solli edhe regjinë, ndërsa As/Koreograf i shfaqjes ishte Meriola Bashhysa Chiara Xoxi. Spektakli u prezantua nga Rea Hoti dhe Ersi Mehmeti, të cilët në eksperiencën e parë të prezantimit e kaluan me sukses ashtu si edhe shfaqja në tërësi.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Me rastin e 3015-vjetorit të krijimit të qytetit të Durrësit, shoqata që mban emrin e qytetit tonë “Durrësi” ka zhvilluar një aktivitet s

Përgjatë tetë muajve të këti viti, Muzeu Arkeologjik dhe Amfiteatri është vizituar nga më shumë se 20 mijë persona, 12 mijë prej të cilëv

   Një aktivitet i madh kulturor u zhvillua mbrëmjen e së shtunës në sheshin "Liria" nga ana e Bashkisë së Durrësit në bashkëpunim me res

Pas një pune intensive për më shumë se 12 muaj, disa fëmijë të qytetit të Durrësit finalizuan me sukses çeljen e një ekspozite me punimet

Sinan Idrizi, administratori i klubit të futbollit Flamurtari, por edhe i kompanisë së fluturimeve “Air Albania”, në një intervistë për “

Skena e re e Amfiteatrit të Tiranës do të ndizet më fort se kurrë me fillimin e shtatorit.