67 vjeç teatri i Durrësit “Aleksandër Moisiu”! Regjisorja Dervishi urim emocionues (FOTO)

11/01/2020 - 15:58

“Ka një botë të vogël që është skena dhe një skenë të madhe që është bota”! Sot teatri i Durrësit “Aleksandër Moisiu” feston 67 vite jetë.

Regjisorja durrsake Driada Dervishi, duke uruar ditëlindjen e teatrit të saj të dashur, shprehet e lumtur që këtë ditëlindje, ta festojnë me shfaqje. Komedia “REVIZORI” e luajtur nga trupa e Durrësit, e cila po shfaqet në skenën e “Artubina” prej datës 9 janar, pritet të vijë edhe sot e nesër me sukses te publiku, ndërsa interesi ka qenë i madh, pasi biletat janë shitur të gjitha.

Urimi i Driada Dervishit:

Gëzuar ditëlindjen Teatri im i dashur " Aleksandër Moisiu" E lumtur që këtë ditëlindje, të 67 tënden, e festojmë me shfaqje, duke qenë se janë shfaqjet dhe publiku ato që ta shtojnë jetën! Faleminderit për gjithë "udhëtimet" e bukura që më ke mundësuar përmes autorëve të mëdhenj që na transportojnë nga Anglia në Itali, nga Rusia në Amerikë, nga Franca këtu në Shqipëri; faleminderit për dashurinë e urrejtjen, gëzimet e trishtimet, miqësitë e armiqësitë, dështimet e sukseset, mirënjohjen e mosmirënjohjen, duartrokitjet e shumë e shumë ndjesi të tjera, që ndoshta në një profesion tjetër nuk do i provonim me kaq shumë intensitet...

Ju ftoj të gjithëve të mos humbisni asnjë shfaqje teatri, duke mos e humbur rastin të udhëtoni dhe ju me ne përmes kësaj "kutie" që përcjell shumë realitete!

Jetë të gjatë Teatrit "Aleksandër Moisiu"! Nderim për të gjithë ikonat e rrugëtimit tënd!

REVIZORI për sonte dhe nesër #soldout

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sot Akademia e Shkencave ka mbledhur tryezën “Kadare dhe letrat shqipe” ku është ka ripropozuar shkrimtarin Ismail Kadare për çmimin “Nob

Ylli i Pop-it Billie Eilish triumfoi në Grammy's 2020, duke fituar pesë çmime, duke përfshirë artistin më të mirë dhe këngën e vitit.

Një ditë më parë në qytetin e Durrësit është organizuar kampionati i 10-të i ping-pongut për shkollat 9-vjeçare të rrethit.

Eglantina Kume është aktorja durrsake, e cila ka mbetur si një “meteor” i kinematografisë shqiptare.

Regjisori Pëllumb Kulla rrëfen në emisionin “Kjo Javë”, në News24, takimin me ish-diktatorin Enver Hoxha, teksa familja e tij ishte e per

Teatri Kombëtar ka kujtuar sot 73-vjetorin e aktorit të madh Roland Trebicka, shtatë vite pas ndarjes nga jeta më 6 mars 2013, pas një së

Piktori Arben Kristani ka hapur këto ditë në Durrës ekspozitën e tij të tretë brenda pak vitesh në qytetin bregdetar.

Pas ndarjes së parakohshme nga jeta të aktorit të famshëm Xhevdet Ferri, ka reaguar edhe teatri i Durrësit "Aleksandër Moisiu".

Kinematografia shqiptare humbet një nga aktorët e saj më të mirë.

Është ndarë nga jeta në moshën 86-vjeçare regjisori i mirënjohur shqiptar, Fehmi Hoshafi.