Durrës, 77 tablo në ekspozitën e piktores Emjona Stasi

04/10/2019 - 14:09

Në galerinë e arteve “Nikolet Vasia” artdashësit durrsakë po ndjekin këto ditë ekspozitën e piktores Emjona Stasi.

Piktorja durrsake në ekspozitën e saj të katërt personale ka sjellë për shikuesit 77 punime, kryesisht në teknikat e pastelit dhe vajit.

Në pjesën e parë të ekspozitës mbizotërojnë punimet e frymëzuara nga peisazhet shqiptare, kryesisht ato të qytetit të Durrësit, por edhe natyrat e qeta e kompozimet, ndërsa më pas vendin e zenë tablotë e punuara, në Kaliforni, SHBA, atje ku piktorja ka hapur edhe një ekspozitë personale.

Punimet e artistes janë vlerësuar nga vizitorë vendas dhe të huaj, ndërsa kolegët e saj nënvizojnë rritjen artistike të autores.  

Emjona Stasi që nga viti 1977, kur përfundoi studimet në Universitetin e Arteve Tiranë, ka marrë pjesë në afro 50 ekspozita të përbashkëta brenda dhe jashtë vendit, ndërsa punimet e saj i gjen përveç fondit të Galerisë Kombëtare të Arteve dhe asaj të Durrësit ndodhen edhe në arkiva private në Itali, Maqedoni, Greqi, Gjermani, Hollandë, Kanada dhe SHBA.

Ekspozita personale e piktores Emjona Stasi do të qëndrojë e hapur deri më 10 tetor.

G.K.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Banda frymore e qytetit të Durrësit ka dhënë mbrëmjen e së premtes një koncert për artdashësit para Qendrës Kulturore “Aleksandër Moisiu”

Autori Vaso Papaj ka prezantuar pasditen e djeshme vëllimin e tretë të titulluar “Gongël”, pjesë e triologjisë

Revista për letërsi dhe kulturë e Universitetit të Oklahomas ka njoftuar mbrëmjen e së mërkurës së shkrimtari shqiptar Ismail Kadare ka f

Violinistët Florian dhe Daniel Vlashi, babë e bir, kanë qenë përkrah njeri-tjetrit në të njejtin pult gjatë koncertit të fundit të Orkest

Ditën e sotme është ndarë çmimi më i madh i fushës së letërsisë, ai "Nobel", ku fitues janë shpallur një austriak dhe një polake.

Në teatrin “Aleksandër Moisiu” të Durrësit gjatë këtij muaji janë programuar disa shfaqje teatrale nga trupa dramatike e qytetit.

Këngëtari i njohur Zija Saraçi, një zë mjaft i dashur për shumë breza durrsakësh ka marrë një vendim drastik.

Amfiteatri antik i Durrësit mikpriti fundjavën e kaluar një ansambël artistik nga Suedia.

Të martën dhe të mërkurën, në teatrin “Aleksandër Moisiu” në Durrës vjen për publikun tragjedia “Salome”.

Dashamirës të letërsisë të pasionuar pas lojërave të fatit kudo në botë, gëzohuni!!