Durrës, DRKK-ja program edukues në shkollën e mesme "Leonik Tomeo" (FOTO)

Postuar: 05/02/2018 - 18:52

   Prej disa kohësh, drejtoria rajonale e Kulturës Kombëtare në Durrës ka ndërmarrë një fushatë sensibilizuese “Edukimi përmes kulturës”.

Në kuadër të kësaj fushate, që ka synim të përçojë tek nxënësit e shkollave 9-vjeçare dhe të mesme programin edukues “Trashëgimia si proces kulturor e shoqëror”, DRKKD është ndalur sot në shkollën e mesme “Leonik Tomeo” në Durrës.

Ky institucion arsimor është njëra nga 5 shkollat që janë bërë pjesë e këtij programi.

“Sot u zhvillua takimi ynë i radhës me të rinjtë e kësaj shkolle, ku u diskutua në mënyrë kritike për aspekte të ndryshme të trashëgimisë kulturore dhe rëndësinë e saj për komunitetin, të cilit i përket. Një shkëmbim intensiv idesh në funksion të krijimit të trashëgimisë nga vetë të rinjtë u zhvillua në takimin e sotëm”,- shkruhet në njoftimin e DRKKD-së.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Me rastin e 3015-vjetorit të krijimit të qytetit të Durrësit, shoqata që mban emrin e qytetit tonë “Durrësi” ka zhvilluar një aktivitet s

Përgjatë tetë muajve të këti viti, Muzeu Arkeologjik dhe Amfiteatri është vizituar nga më shumë se 20 mijë persona, 12 mijë prej të cilëv

   Një aktivitet i madh kulturor u zhvillua mbrëmjen e së shtunës në sheshin "Liria" nga ana e Bashkisë së Durrësit në bashkëpunim me res

Pas një pune intensive për më shumë se 12 muaj, disa fëmijë të qytetit të Durrësit finalizuan me sukses çeljen e një ekspozite me punimet

Sinan Idrizi, administratori i klubit të futbollit Flamurtari, por edhe i kompanisë së fluturimeve “Air Albania”, në një intervistë për “

Skena e re e Amfiteatrit të Tiranës do të ndizet më fort se kurrë me fillimin e shtatorit.