Durrës, trio instrumentale “Ad Libitum” në Festivalin e 14-të të Muzikës së Dhomës

10/07/2019 - 10:37

Festivali Ndërkombëtar i Muzikës së Dhomës “Durrës 2019” ka prezantuar në mbrëmjen e tretë të tij Trion “Ad Libitum” nga Maqedonia e Veriut.

Pas interpretimeve të “Minguet Quartet” nga Gjermania dhe “Piano Kuartet” nga Universiteti i Arteve Tiranë në dy mbrëmjet e para të këtij edicioni, instrumentistët nga vendi fqinj sollën në mjediset e Muzeut arkeologjik të qytetit bregdetar vepra nga autorë vendas dhe të huaj.

Silvana Chuleva Atanasova në flaut dhe Lazar Sokolov në klarinetë e saksofon alt nën shoqërimin e pianistes Emilja Kabranova Filipova, në pjesën e parë të programit kishin zgjedhur pjesë nga autorët Artan Hasani (1981 - ), Kokan Dimushevski (1958- ) nga Maqedonia e veriut dhe Anze Rozman (1989 - ) nga Sllovenia.

Në veprën “Labyrinth” të autorit kosovar Artan Hasani ndjeheshin ritmet e folklorit shqiptar, çka i dha Trios instrumentale duatrtrokitje të merituara.

Megjithëse një ansambël me vetëm katër vite përvojë artistët nga Maqedonia luajtën me sukses edhe pjesët “Tango Preparense” nga Astor Piazzolla (1921 – 1992), “Jeux d’eau” nga Maurice Ravel  (1875 – 1937) dhe Trion nr.1 për flaut, piano dhe saksofon alt nga Russel Peterson.

Në edicionin e 14-të të Festivalit të muzikës së dhomës që organizohet në Durrës nga violinistja Nevila Kalaja do të interpretojnë në katër koncerte të tjerë edhe instrumentistë nga Spanja, Italia, Austria dhe Shqipëria.

G.K.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Artistë nga Republika e Shqipërisë zhvilluan master-klasa për grupe artistike amatore të fshatit Karakurt të rajonit Bolgradsky, njoftoi

Mbrëmjen e së enjtes u finalizua në Durrës 15-vjetori i eventit unikal “Miss & Mister Turizmi”.

Regjisori, shkrimtari dhe përkthyesi Gjergj Vlashi sot feston 91-vjetorin e lindjes.

Edicioni i 14-të të Festivalit ndërkombëtar të muzikës së dhomës që po zhvillohet në Durrës ka vijuar mbrëmjen e kaluar me koncertin e Du

Pas një sëmundjeje të shkurtër ka ndërruar jetë në moshën 90-vjeçare shkrimtari Rexhep Hoxha.

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti, i ka dërguar një mesazh ish-drejtoreshës së Bibliotekës Kombëtare, Persida Asllani, e cila u largua

Ia vlen të zbuloni sharmet e Shqipërisë, shkruan Camille Lemarchand e Boursorama, kompani e famshme bankare franceze, aktivitetet e së ci

Kisha Orthodokse Autoqefale e Shqipërisë, në bashkëpunim me shkollën "Protagonistët", kanë bërë të mundur organizimin e një kampi shahu,