"Durrësi meriton shumë, shumë!" Restauruesi i njohur reagon pas "harresës" së Ministrisë së Kulturës

13/02/2020 - 20:01

Gazetari i njohur nga Durrësi, Thanas Mustaqi, “shigjetoi”, pasditen e sotme Ministrinë e Kulturës për harresën (me apo pa dashje) për vendndodhjet e Trashëgimisë Kulturore të qytetit bregdetar.  

Pas shkrimit kritik të Mustaqit, që i bënte apel ministres Elva Margariti të ndreqë këtë gafë, madje edhe të ndëshkojë vartësit dhe të kërkojë ndjesë publike, ka reaguar edhe restauruesi i shquar, me famë ndërkombëtare, profesori Frederik Stamati.

Stamati, që e njeh Durrësin më mirë se kushdo, pasi ka rimëkëmbur thesare të tij, ka komentuar në postimin e Mustaqit duke i kujtuar Ministrisë se “Durrësi meriton shumë, shumë.”   

“Durrësi meriton shumë, shumë. Boll amfiteatri, që është me vlera botërore” – shkruan Stamati në komentin e tij.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në vitin 1584, shtypshkronja e qytetit të Durrësit shtyp një libër me poezi latinisht me titull “APOTHEOSIS || Nouiueteris Copiaecornu,||

Përmes një postimi në rrjete sociale, regjisorja durrsake Driada Dërvishi ka uruar Ditën Botërore të Teatrit.

Mjekeve, personelit mjekesor te mesem dhe te ulet,  ne shenje nderimi, mirenjohjeje dhe falenderimi, per kontributin dhe sakrificat e tyr

Mbrëmjen e së premtes, në sallën e teatrit “Aleksandër Moisiu” në Durrës, ZVA shpalli mësuesit më të mirë të Durrësit dhe shkollat e mesm

Qendra Kulturore e Fëmijëve Durrës ka zhvilluar konkursin në poezi, ese dhe pikturë "Përherë në zemrat tona", kushtuar festave të 7 dhe 8

Për të shtatin vit radhazi është zhvilluar në Durrës festivali i kitares klasike, "Guitar Festival".

“Ndonjëherë dita nis kështu për Galaksian dhe Karpetën, kuptohet…”, është ky statusi që aktori Igli Zarka shoqëron foton hot me

Këngëtarja nga Durrësi, Violeta Beshiri ka arritur të fitojë çmimin e dytë në  Festivalin Ndërkombëtar të Këngës për fëmijë në Rožaje të

“Një roman jo vetëm impresionues, por i mistershëm dhe trullosësh, i cili nuk mjaftohet vetëm me matematikën dhe racionalen e autorit