FOTOT/ Skena me pullë të kuqe, njihuni me “dashnorin piktor” që çoi në qiellin e shtatë Olta Dakun

01/03/2020 - 16:25

“Ndonjëherë dita nis kështu për Galaksian dhe Karpetën, kuptohet…”, është ky statusi që aktori Igli Zarka shoqëron foton hot me pullë të kuqe, ndërsa është duke shkëmbyer intimitet me Olta Dakun në skenë teatri. 

Dy protagonistët e dramës së Howard Barke, me regji të Rovena Lules, ka realizuar vërtet skena me pullë të kuqe në “arTurbina”, duke e ftuar publikun t’i ndjekë, por me një njoftim: “Kujdes! Shfaqja nuk është e përshtatshme për moshat nën 16 vjeç!”

Ndërkohë aktori Zarka, i cili shihet në skena intime me Olta Dakun, një tjetër skenë të nxehtë e përshkruan kështu: “‘Galaksia’ (skena nga një ekzekutim). Në art asgjë nuk është ashtu si duket, por mund të pretendosh për gjithçka. Piktura nuk është e pavarur, edhe nëse artisti është i pavarur. Piktura është e prekshme, edhe kur piktori ka humbur…”. 

Duket si një lojë fjalësh, por cili është subjekti i një shfaqjeje të tillë? Igli Zarka është cilësuar nga regjisorja Lule si i duhuri për dramën që tronditi shumë njerëz në Tiranë. Pas shfaqjes “Equus”, me regji të regjisorit boshnjak Dino Mustafiç, artisti që i pari interpretoi nudo në teatër, pas disa projekteve të suksesshme këto tre vjet rikthehet me “Galaksia”, drama e piktores veneciane të 1500-ës.

“Nuk kishte asgjë për t’u menduar, Galaksia do të ishte Olta Daku, sado që isha ende larg konkretizimit të pjesës që rastësisht lexova. Që atëherë, të gjitha diskutimet rreth shfaqjes, si mund të ishte, ku të ndryshonte, ku çalonte, si do të zhvillohej, i kemi bërë bashkë. Përpara fazës së audicioneve kishim hamendjet tona, por pikëpyetjet binin, derisa koha solli Igli Zarkën”, tregoi Lule pas premierës.

Karpeta, dashnori piktor i Galaksias që luhet nga Igli Zarka, është po aq i rëndësishëm për të theksuar vërtetësinë dhe talentin e asaj që adhuronte. Në rolin e tij të dytë të rëndësishëm, pas bujës që bëri me zhveshjen tek “Equus”, ai luan në mënyrë perfekte dashnorin me gjithë sjelljet e shfrenuara që i dhuronte partnerja.

Jemi përpjekur të punojmë me vërtetësi, pa iu shfaqur publikut deri në momentin e fundit të seksit. Të luaje orgazmën mund të kishte qenë më e thjeshtë sesa të interpretoje skena kënaqësie të vazhdueshme, që mund t’i përfshijnë njerëzit në mënyrë të atillë që të mbërrijnë në kënaqësinë që duan. Skenat e seksit nuk veçohen nga të tjerat, kërkojnë të njëjtën punë dhe unë u përpoqa ta realizoja me të njëjtin përkushtim bashkë me partneren”, është shprehur Zarka, i komplimentuar mjaft dhe me portretin e skalitur, që të çon në epokën kur zhvillohen ngjarjet në këtë shfaqje.

“Autori e kishte vetë humorin, kështu që nuk është se bëmë ne punë të shtuar për t’i përfshirë apo për t’i kërkuar. Për mua, puna është punë në cilindo rast: në komedi, në dramë… nuk është që njëra kërkon ca më pak përkushtim se tjetra. Kalimet janë të natyrshme, janë pjesë e punës sonë”, është shprehur Olta rreth shfaqjes.

Ndërkohë, gjatë shfaqjes ra në sy prania e këngëtares Vikena Kamenica, si zgjedhje e regjisores Lule për ta përfshirë si narratore në momentet e ‘krizave’ të piktores, që edhe kur dilte nga skena, vazhdonte të ishte aty.

Aktorë të tjerë në këtë shfaqje që kanë tërhequr vëmendjen këto kohë ishin: Lulzim Zeqja, Neritan Liçaj, Rajmonda Bulku, Bujar Asqeriu, Myzafer Zifla, Najada Saliasi, Genti Deçka, Paola Kodra, Naun Shundi, Besmir Bitraku etj.

Burimi: Panoramaplus.al

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore, bën një denoncim publik mbi restaurimin e kalave të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit nga

Ndërron jetë në moshën 69-vjeçare këngëtari i njohur dibran, Qerim Sula.

Artisti i madh durrsak, Haxhi Rama feston sot 77-vjetorin e lindjes.

Vazhdon puna për zbatimin e projektit për restaurimin e pjesëve të dëmtuara të murit të kalasë së Durrësit.

Aktorja e mirënjohur durrsake, Aishe Stari feston sot ditëlindjen e saj.

Artisja e njohur shkodrane Rita Ndoci cila jeton prej vitesh në emigracion, ka reaguar përmes një postimi në “Facebook” për shembjen e Te

Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore del në mbrojtje të Teatrit Kombëtar, duke u shprehur se mund të restaurohet me sukses.

Ka nisur puna për pastrimin e pjesëve të murit të Kalasë së Durrësit që u shemb nga tërmeti i 26 nëntorit.

Në vitin 2017, nga sheshi para portit të Durrësit u larguan shtatë skulptura parku, të cilat i hapën rrugë zbatimit të projektit që morri

Ashtu si çdo gjë po ndodh online kohët e fundit për shkak të koronavirusit, e njëjta ka ndodhur edhe me Eurovizionin.