Hidhet shorteu i Eurovision 2021, Shqipëria do të performojë në gjysmëfinalen e dytë

17/11/2020 - 20:45

Me afrimin e Festivalit të Këngës në RTSH, fillohet dalëngadalë të ndihet edhe atmosfera e Eurovizionit.

Shqipëria pritet të zgjedhë përfaqësuesen e saj në 26 dhjetor mes 26 konkurrentëve, e cila do të udhëtojë në maj të 2021 në Roterdam, Hollandë.

Në shorteun e hedhur, Shqipëria është përzgjedhur të performojë e fundit në gjysmëfinalen e dytë krah Austrisë, Bullgarisë, Zvicrës, Finlandës, Letonisë, Armenisë, Gjeorgjisë e Portugalisë. Moldavisë, Polonisë, San Marinos, Serbisë, Islandës, Republikës Çeke, Greqisë, Estonisë dhe Danimarkës.

Festivali i Këngës pritet të mbahet mes datave 17 dhe 26 dhjetor, në sheshin “Italia” në varësi të kushteve atmosferike.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Për të tetin vit me radhë, nesër në Durrës do të zhvillohet festivali i kitares klasike, "Guitar Festival Vll".

Sektori i artit në Qendrën Kulturore të Fëmijëve Durrës ka organizuar me rastin e festave të 28-29 Nëntorit, konkursin e poezisë dhe pikt

Aktori i njohur i kinematografisë shqiptare, Reshat Arbana e ka cilësuar një humbje të madhe për artin, ndarjen nga jeta të regjisorit Mu

Edicioni i 23-të i Panairit këtë vit u zhvillua online por edhe përmes aktiviteteve në terren organizuar nga shtëpitë botuese.

Një tjetër artist i njohur nuk ka mundur të fitojë betejën me Covid-19.

Është ndarë sot nga jeta në moshën 85 vjeçare bilbili i këngës popullore, Sali Brari.

Sektori i Veprimtarive Masive në Qendrën Kulturore të Fëmijëve Durrës organizon Festivalin e VI-të të Këngëve Korale, me rastin e 14 nënt