Ilir Kerni zgjidhet drejtori i Teatrit Kombëtar të Splitit, sopranoja Jaho: Komplimente kroatëve për largpamësinë

29/09/2019 - 08:36

Koreografi i njohur Ilir Kerni është emëruar drejtor i Teatrit Kombëtar të Kroacisë dhe do të jetë në këtë post për 4 vjet.

Artisti që mbart disa tituj si “Artist i merituar”, Urdhri “Naim Frashëri”, “Oskar Ormosh” (2 herë), “Çmimin më të lartë në Kroaci”etj., dha kontributin e tij për afro 3 vite edhe Teatrin Kombëtar të Operas dhe Baletit në Shqipëri, si drejtuesi i këtij institucioni, derisa në verë të 2016-s dha dorëheqjen. Asokohe u fol për “presione” të jashtme, që e detyruan Kernin të hiqte dorë nga misioni i tij për të mos lejuar degradimin e TKOB e për ta zhvilluar më tej atë.

Pas përzgjedhjes nga kroatët, për të drejtuar Teatrin Kombëtar të Splitit, baletmaestro është shprehur se: “Jam super i lumtur të jem pjesë e skuadrës fantastike të Teatrit Kombëtar të Splitit. Me një ansambël baleti dhe traditë të jashtëzakonshme. Drejtor i Baletit nga 10/01/2019- 01/10/2023”.

Po ashtu përmes një postimi në rrjetet sociale, ka reaguar dhe sopranoja Ermonela Jaho. “Urime Ilir Kerni për emërimin e merituar si Drejtor i Baletit në Teatrin Kombëtar të Splitit (2019-2023) dhe komplimente kroatëve për largpamësinë dhe vlerësimin ndaj një vlere artistike kombëtare shqiptare si ju”, ka shkruar Jaho.

Ilir Kerni gjatë drejtimit të TKOB arriti të sillte koreografi që kishin prekur skenat më prestigjioze si ato të Prelocaj, Barak Marshallit, Youri Vamos-it, Daniel Cardoso-s, Marinel Stefanescu-s dhe Liliana Cosit, Renato Zanellës etj.

Pavarësisht largimit nga Shqipëria, Kerni ka treguar ndjeshmëri ndaj temave delikate si ajo e Teatrit Kombëtar duke shprehur edhe mbështetjen e tij ndaj artistëve që mbrojnë godinën. Shembull i një objekti të lashtë trashëgimie është edhe vetë Teatri Kombëtar i Splitit, pasi mbart një histori 126-vjeçare, si një nga teatrot më të vjetër të Kroacisë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Banda frymore e qytetit të Durrësit ka dhënë mbrëmjen e së premtes një koncert për artdashësit para Qendrës Kulturore “Aleksandër Moisiu”

Autori Vaso Papaj ka prezantuar pasditen e djeshme vëllimin e tretë të titulluar “Gongël”, pjesë e triologjisë

Revista për letërsi dhe kulturë e Universitetit të Oklahomas ka njoftuar mbrëmjen e së mërkurës së shkrimtari shqiptar Ismail Kadare ka f

Violinistët Florian dhe Daniel Vlashi, babë e bir, kanë qenë përkrah njeri-tjetrit në të njejtin pult gjatë koncertit të fundit të Orkest

Ditën e sotme është ndarë çmimi më i madh i fushës së letërsisë, ai "Nobel", ku fitues janë shpallur një austriak dhe një polake.

Në teatrin “Aleksandër Moisiu” të Durrësit gjatë këtij muaji janë programuar disa shfaqje teatrale nga trupa dramatike e qytetit.

Këngëtari i njohur Zija Saraçi, një zë mjaft i dashur për shumë breza durrsakësh ka marrë një vendim drastik.

Amfiteatri antik i Durrësit mikpriti fundjavën e kaluar një ansambël artistik nga Suedia.

Të martën dhe të mërkurën, në teatrin “Aleksandër Moisiu” në Durrës vjen për publikun tragjedia “Salome”.

Dashamirës të letërsisë të pasionuar pas lojërave të fatit kudo në botë, gëzohuni!!