Ismail Kadare fiton çmimin "Nonino 2018"

Postuar: 10/01/2018 - 12:16

Shkrimtari shqiptar, Ismail Kadare është nderuar me një çmim të rëndësishëm ndërkombëtar, siç është "Nonino 2018" në Itali.

Motivacioni i këtij çmimi për Kadaren është "Shkrimtar i dashuruar dhe kritik me popullin e tij".

Mësohet se ky çmim në Udine të Italisë u është dhënë dy personazheve bashkëkohorë, shkrimtarit Kadare dhe filozofit italian Giorgio Agamben. Ky i fundit ka marrë titullin “mjeshtri i kohës sonë”.

Siç pohojnë mediat italiane, çmimi ‘Nonino 2018’ është dhënë nga një juri e autorizuar nga ‘Nobel’. Ndërkohë, ceremonia e dhënies së çmimeve do të zhvillohet në Ronchi di Percoto në Udine, më 27 janar.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Me rastin e 3015-vjetorit të krijimit të qytetit të Durrësit, shoqata që mban emrin e qytetit tonë “Durrësi” ka zhvilluar një aktivitet s

Përgjatë tetë muajve të këti viti, Muzeu Arkeologjik dhe Amfiteatri është vizituar nga më shumë se 20 mijë persona, 12 mijë prej të cilëv

   Një aktivitet i madh kulturor u zhvillua mbrëmjen e së shtunës në sheshin "Liria" nga ana e Bashkisë së Durrësit në bashkëpunim me res

Pas një pune intensive për më shumë se 12 muaj, disa fëmijë të qytetit të Durrësit finalizuan me sukses çeljen e një ekspozite me punimet

Sinan Idrizi, administratori i klubit të futbollit Flamurtari, por edhe i kompanisë së fluturimeve “Air Albania”, në një intervistë për “

Skena e re e Amfiteatrit të Tiranës do të ndizet më fort se kurrë me fillimin e shtatorit.