Koncerti i violinistit durrsak Florian Vlashi në Kompostela rikujton vitin 1968 (FOTO)

22/05/2018 - 11:49

“Signs, games and messages” titullohet koncerti i violinistit Florian Vlashi kushtuar ngjarjeve të muajit maj të vitit 1968 në shumë prej vendeve të Evropës.

Veprimtaria artistike që do të zhvillohet pas një jave në sallën e Universitetit të qytetit Santiago de Compostela (Spanjë) synon të rikthejë në memorie ngjarjet e rëndësishme që shenjuan të ardhmen e të rinjve evropianë 50 vjet më parë.

Tashmë, violinisti shqiptar që punon prej vitit 1992 në Orkestrën Sinfonike të Galicisë, është një nga instrumentistët më aktivë në jetën koncertore spanjolle.

Violinisti durrsak Florian Vlashi, kohët e fundit ka zhvilluar një sërë takimesh, konferencash dhe koncertesh në shkollat dhe universitetet e Galicisë.

Pas dy ditësh ai është ftuar në Fakultetin e Arteve të Bukura në Pontevedra, ku do të interpretojë vepra nga autorë të njohur të shekullit të kaluar si Iannis Xenakis, Cristobal Halffter, Gyorgy Curtag, Helmut Lachnemann dhe Carlos Lopez Garcia-Picos.

Që nga fillimi i muajit maj, 55-vjeçari Vlashi ka dhënë edhe dy koncerte të tjera në Korunja dhe qytetet pranë, së bashku me ansamblin instrumental “Shekulli XX”,  themeluar dhe drejtuar prej tij që nga viti 1996.

G.K.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shkrimtari durrsak  Ylli Bare, pas një seriali librash të botuar me tema të shumëllojshme kombëtare dhe ndërkombëtare, ka dalë së fundmi

Lahuta si pjesë e pandarë e këtij eposi së kreshnikëve është një instrument muzikor i domosdoshëm për gjallesën e këtij Cikli, por është

Kënga “Në rërë vizatoj" me muzikë të kompozitorit Ylli Ramzoti, tekst të Agim Bajramit, interpretuar nga Violeta Beshiri ka fituar çmimin

Në galerinë e arteve pamore "Nikolet Vasija" të qytetit të Durrësit shoqatat kulture atdhetare "Labëria" dhe "Ismail Qemali", në bashkëpu

Prej ditës së djeshme, në media ka qarkulluar lajmi lidhur me një vendim të UNESCO-s, ku thuhej se lahuta ishte pjesë e listës së trashëg

Për nder të 28 nëntorit, ditës së flamurit dhe shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë, u mbajt një manifestim në Geteborg ( Göteborg) të S

Një nga aktorët më të njohur të para viteve ’90, Luan Qerimi, u nda dje nga jeta në moshën 89-vjeçare.

Suksesi është fjala që mund të përkufizojë më së miri pritshmëritë mbi librin më të ri të autores nga Durrësi, Gladiola Busul

Aktori i famshëm shqiptaro-amerikan, Xhevat Limani, ka ngjitur në skenën e teatrit të Durrësit, "Aleksandër Moisiu", poemën dramatike "Gj

Në kuadër të festave të nëntorit si dhe vitit mbarëkombëtër të Skënderbeut, dega e shoqatës atdhetare dhe kulturore "Tomorri" ka zhvillua