Ndahet nga jeta regjisori i famshëm

15/06/2019 - 20:02

Regjisori italian Franco Zeffirelli është ndarë nga jeta në moshën 96 vjeçare. I lindur në Firence, ai ka punuar me yje përfshirë edhe Elisabeth Taylor apo damën Judi Dench. Media italiane shkruan se Zeffirelli vdiq pas një sëmundjeje të gjatë, që ishte përkeqësuar muajt e fundit.

I nominuar dy herë për çmimin “Oscar”, Zeffirelli ka shërbyer edhe në senatin italian për dy mandate si anëtar i partisë Forza Italia të Silvio Berluskonit. Ai është ndoshta më i njohur për shumëkënd si regjisor i adoptimit të Romeo dhe Xhulietës, në 1968, me Leonard Whiting dhe Olivia Hussey.

Filmi, u shikua nga gjenerata të tëra nxënësish shkolle që studionin dramën shekspiriane. Djal i paligjshëm i një tregtari, nëna e tij i vendosi mbiemrin Zeffiretti, që do të thotë erëra të lehta, por që ishte shkruar keq në certifikatën e tij të lindjes.

Filmi i parë i Zefirelit ishte po ashtu një adaptim i Shekspirit, “Zbutja e Kryeneçes”. Ndërsa fillimisht në film do të luanin dy aktorë italianë, në përfundim rolet kryesore u luajtën nga Richard Burton dhe Elizabeth Taylor.

Një tjetër adoptim i tij ishte edhe “Hamleti”, me Mel Gibson, Glen Close dhe Helena Bonham Carter. Ndërkohë që shumëkush e kujton Zefirelin edhe për filmin Kampioni, që me historinë e tij, ka përlotur miliona shikues.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Është ndarë nga jeta profesor Grigor Zoraqi, bashkëpunëtori dhe anëtari i “Njësisë së Bioteknologjisë dhe Gjenetikës” pranë Akademisë së

Gjovalin Lazri, mjeshtër i madh i violonçelit, është shuar ditën e sotme. Lazri është ndarë nga jeta në moshën 84-vjeçare. 

Një varrezë tumulare e periudhës së Bronzit të Vonë, rreth shek. XV-XII para Erës Sonë është zbuluar në Himarë.

Zyra Vendore Arsimore Durrës në bashkëpunim me Aleancën Franceze Durrës dhe Qendrën Kulturore të Fëmijëve kanë organizuar konkursin "Pran

Përditshmëria e saj është një frymëzim i madh për të.

Përmes një deklarate zyrtare të publikuar në faqen e Radio Televizionit Shqiptar, u njoftua se kanë nisur sot (1 korrik) përgatitjet për

Një grup artistësh durrsakë kanë hapur këto ditë një ekspozitë të përbashkët në galerinë e arteve pamore “Nikolet Vasia”.

Ndahet nga jeta "Mjeshtri i valles popullore", Besim Zekthi. Zekthi është ndarë sot nga jeta ditën e sotme, në moshën 84-vjeçare, pas një

Flamur Bala, është një djalë i ri nga Durrësi, që jeta e ka vënë përpara disa vështirësive të forta, por ai e ka gjetur dritën në shpirti

5000 bileta falas për të vizituar Amfiteatrin dhe Muzeun Arkeologjik u janë shpërndarë sot bizneseve të hoteleri-turizmit në Durrës.