Nelo Lukaçi çel në Durrës "Ekspozitën e Unit" (VIDEO)

08/07/2019 - 16:36

Në galerinë e arteve pamore "Nikolet Vasia" të qytetit të Durrësit është prezantuar ekspozita e skulptorit, piktorit dhe restauratorit, Nelo Lukaçi. 

Në ceremoninë e hapjes merrnin pjesë emra të njohur të artit durrsak, intektualë, miq dhe të afërm. Të pranishmit vlerësuan jo vetëm punimet e ekspozuara, por të gjithë krijimtarinë artistike të Lukaçit. 

Tematika e larmishme dhe mesazhet e shumëfishta të veprave të paraqitura kanë ngjallur që në ditën e parë, interesin e qytetarëve durrsakë. Piktura dhe gdhendja ishin dy shtyllat kryesore, mbi të cilat ishte ngritur kjo ekspozitë. 

Ekspozita do të qëndrojë e hapur deri më 30 korrik, duke i krijuar mundësi dashamirësve të artit në qytetin bregdetar, të shijojnë punimet e një emri te njohur, të pikturës dhe skulpturës shqiptare, siç është ai i Nelo Lukaçit, që me punimet e tij vazhdon të emocionojë dhe befasojë.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Violinistët Florian dhe Daniel Vlashi, babë e bir, kanë qenë përkrah njeri-tjetrit në të njejtin pult gjatë koncertit të fundit të Orkest

Ditën e sotme është ndarë çmimi më i madh i fushës së letërsisë, ai "Nobel", ku fitues janë shpallur një austriak dhe një polake.

Në teatrin “Aleksandër Moisiu” të Durrësit gjatë këtij muaji janë programuar disa shfaqje teatrale nga trupa dramatike e qytetit.

Këngëtari i njohur Zija Saraçi, një zë mjaft i dashur për shumë breza durrsakësh ka marrë një vendim drastik.

Amfiteatri antik i Durrësit mikpriti fundjavën e kaluar një ansambël artistik nga Suedia.

Të martën dhe të mërkurën, në teatrin “Aleksandër Moisiu” në Durrës vjen për publikun tragjedia “Salome”.

Dashamirës të letërsisë të pasionuar pas lojërave të fatit kudo në botë, gëzohuni!!

Pasditen e kësaj të shtune, një atmosferë ndryshe ju pret në Amfiteatrin e Durrësit.

Në galerinë e arteve “Nikolet Vasia” artdashësit durrsakë po ndjekin këto ditë ekspozitën e piktores Emjona Stasi.

Pasditen e sotme, në orën 19:00 do të vihet në skenën e teatrit "Aleksandër Moisiu" në Durrës monodrama "Lopata e Artë" me autor Ferdinan