Nelo Lukaçi çel në Durrës "Ekspozitën e Unit" (VIDEO)

08/07/2019 - 16:36

Në galerinë e arteve pamore "Nikolet Vasia" të qytetit të Durrësit është prezantuar ekspozita e skulptorit, piktorit dhe restauratorit, Nelo Lukaçi. 

Në ceremoninë e hapjes merrnin pjesë emra të njohur të artit durrsak, intektualë, miq dhe të afërm. Të pranishmit vlerësuan jo vetëm punimet e ekspozuara, por të gjithë krijimtarinë artistike të Lukaçit. 

Tematika e larmishme dhe mesazhet e shumëfishta të veprave të paraqitura kanë ngjallur që në ditën e parë, interesin e qytetarëve durrsakë. Piktura dhe gdhendja ishin dy shtyllat kryesore, mbi të cilat ishte ngritur kjo ekspozitë. 

Ekspozita do të qëndrojë e hapur deri më 30 korrik, duke i krijuar mundësi dashamirësve të artit në qytetin bregdetar, të shijojnë punimet e një emri te njohur, të pikturës dhe skulpturës shqiptare, siç është ai i Nelo Lukaçit, që me punimet e tij vazhdon të emocionojë dhe befasojë.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Artistë nga Republika e Shqipërisë zhvilluan master-klasa për grupe artistike amatore të fshatit Karakurt të rajonit Bolgradsky, njoftoi

Mbrëmjen e së enjtes u finalizua në Durrës 15-vjetori i eventit unikal “Miss & Mister Turizmi”.

Regjisori, shkrimtari dhe përkthyesi Gjergj Vlashi sot feston 91-vjetorin e lindjes.

Edicioni i 14-të të Festivalit ndërkombëtar të muzikës së dhomës që po zhvillohet në Durrës ka vijuar mbrëmjen e kaluar me koncertin e Du

Pas një sëmundjeje të shkurtër ka ndërruar jetë në moshën 90-vjeçare shkrimtari Rexhep Hoxha.

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti, i ka dërguar një mesazh ish-drejtoreshës së Bibliotekës Kombëtare, Persida Asllani, e cila u largua

Ia vlen të zbuloni sharmet e Shqipërisë, shkruan Camille Lemarchand e Boursorama, kompani e famshme bankare franceze, aktivitetet e së ci

Festivali Ndërkombëtar i Muzikës së Dhomës “Durrës 2019” ka prezantuar në mbrëmjen e tretë të tij Trion “Ad Libitum” nga Maqedonia e Veri

Kisha Orthodokse Autoqefale e Shqipërisë, në bashkëpunim me shkollën "Protagonistët", kanë bërë të mundur organizimin e një kampi shahu,