Panairi i Librit, Fatos Baxhaku nderohet me çmimin "Autori më i mirë"

15/11/2020 - 17:53

Edicioni i 23-të i Panairit këtë vit u zhvillua online por edhe përmes aktiviteteve në terren organizuar nga shtëpitë botuese.

E diela, dita e fundit e Panairit kulmoi me ceremoninë e ndarjes së çmimit.

I ndjeri Fatos Baxhaku u nderua pas vdekjes si autori më i mirë për librin “Në emër të Noes”

Çmimi “Përkthyesi më i mirë” ju akordua Agim Doksanit i cili solli në shqip veprën e Elena Ferrantes “Jeta e gënjeshtërt e të rriturve”.

Ambasada Franceze i dhuroi Primo Shllakut çmimin e parë të jetës për “Përkthimin më të mirë nga frëngjishtja”

Libri “Ne tani lexojmë vetë” e bëri shkrimtaren Adelina Mamaqi fitues të çmimit “Letërsia më e mirë për fëmijë".

Jamarbër Hoxha rrëmbeu çmimin “Lexuesi i bibliotekës”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Aktori i njohur i kinematografisë shqiptare, Reshat Arbana e ka cilësuar një humbje të madhe për artin, ndarjen nga jeta të regjisorit Mu

Me afrimin e Festivalit të Këngës në RTSH, fillohet dalëngadalë të ndihet edhe atmosfera e Eurovizionit.

Një tjetër artist i njohur nuk ka mundur të fitojë betejën me Covid-19.

Është ndarë sot nga jeta në moshën 85 vjeçare bilbili i këngës popullore, Sali Brari.

Sektori i Veprimtarive Masive në Qendrën Kulturore të Fëmijëve Durrës organizon Festivalin e VI-të të Këngëve Korale, me rastin e 14 nënt

Është ndarë nga jeta në moshën 90-vjeçare dirigjenti Milto Vako.

Mbrëmjen e së shtunës ka përfunduar Festivali i parë Mbarëkombëtar i Këngës Popullore për Fëmijë, teksa juria profesioniste ka bërë dhe v

Pasditen e së premtes, biblioteka e Durrësit organizoi një pasdite letrare për të promovuar librin e parë me poezi dhe thënie të autorit

Stafi drejtues i Festivalit të 59-të të Këngës në RTSH realizoi ditën e djeshme një takim në mjediset e RTSH-së ku ishin të ftuar, artist

Sektori i Veprimtarive Masive në Qendrën Kulturore të Fëmijëve Durrës organizon në formatin online Festivalin e parë Mbarëkombëtar të Kën