Së shpejti hapet Festivali XIV Ndërkombëtar i Muzikës së Dhomës në Muzeun e Durrësit

02/07/2019 - 18:27

Më 4 korrik 2019, ora 19.30, Festivali Ndërkombëtar i Muzikës së Dhomës çel edicionin e tij të katërmbëdhjetë në Muzeun Arkeologjik të Durrësit. 

Në këtë veprimtari artistike të përvitshme marrin pjesë formacione orkestrore nga Shqipëria, Austria, Gjermania, Italia, Maqedonia e Veriut, Spanja.

Drejtor i Festivalit është Saimir Kalaja, drejtore artistike Nevila Kalaja Herczegh, konsulentë artistike Merita Rexha Tërshana.

Festivali ka mbështetjen e Bashkisë Durrës, Ministrisë së Kulturës, Drejtorisë Rajonale të Kulturës Kombëtare Durrës, Raiffeisen Bank-ut, Institutit Italian të Kultuës, Goethe-Zentrum Kooperationspartner-it, Institutit gjerman “Goethe”, Ambasadës Austriake Tiranë, Kooperimit Spanjoll, SIGAl-it, etj.

Ja programi dhe posteri i Festivalit XIV Ndërkombëtar të Muzikës së Dhomës.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Rivendoset kapaku i ri prej xhami në pusin shekullor te sheshi “Liria” në Durrës.

“Krom dhe luledele” është një roman i cilësuar si himn për të rinjtë e pas viteve 1990.

Prej mëse një viti në protestë kundër shembjes së godinës së Teatrit Kombëtar, aktori i njohur Neritan Liçaj, shprehet besimplotë se godi

Jeta kulturore në Durrës nisi në muajin nëntor me një shfaqje që u prit mjaft mirë nga publiku, saqë do të vijë edhe këtë fundjavë për pu

Pasditen e së enjtes, në orën 18.00, në sallën e teatrit “Aleksandër Moisiu” në Durrës do të shfaqet filmi dokumentar “Rikthim në Lajpcig

Diana Ziu dhe bashkëshorti i saj, artisti Vangjel Toçe nuk i kanë kursyer fjalët dhe kritikat kundrejt mënyrës se si Vera Grabocka po tra

Është ndarë nga jeta aktori i teatrit të Durrësit, Josif Koci.

100 artistë nga 60 shtete kanë sjellë krijimet e tyre në një ekspozitë “Vetëpeizazh” në galerinë e arteve “Nikolet Vasia” në Durrës.

Komedia "Nuk dëgjoj, nuk shikoj, nuk flas!" është pritur mjaft mirë në Durrës.

Një fundjavë plot të qeshura premtohet në Durrës pasi në skenën e teatrit “Aleksandër Moisiu” do të vihet komedia “Nuk dëgjoj, nuk shikoj