Violinisti i famshëm organizon në Durrës Bienale Netët e Muzikës Klasike "MUZIKA & VERA, një harmoni e përkryer"

14/06/2019 - 23:09

Violinisti i madh durrsak Florian Vlashi njofton në faqen e vet në FB se, së bashku me kompozitorin e shquar durrsak Haig Zacharian, do të organizojnë në Hotel “Adriatik” Durrës, më 1-7 gusht 2019, “Bienale Netët e Muzikës Klasike "MUZIKA & VENA, një harmoni e përkryer".

Vlashi bën të ditur se së shpejti do të publikojë programin e detajuar të koncerteve dhe degustimit të verërave bashkë me informacionin për biletat. Njoftimin e shoqëron me posterin, ku riprodhohet tabloja: "Koncerti" (realizuar në vitin 1623) dhe që ndodhet në “National Gallery of Art” (Washington, D.C.) të piktorit Gerrit von Honthorst (1590-1656), i mbiquajtur nga italianët “Gherardo delle Notti”.

Është interesante se, krahas koncerteve me muzikë klasike, çdo mbrëmje do të degustohen dhe shijohen verëra franceze, shqiptare, gjermane, italiane, spanjolle dhe amerikane, të paraqitura nga enologë të njohur shqiptarë dhe të huaj.

Th.M.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

17-vjeçarja Hajrie Dedej, ka prezantuar gjatë këtyre ditëve, ekspozitën e saj të parë.

Mbrëmjen e kësaj të premteje në Durrës do të organizohet një koncert me muzikë tradicionale Bretone.

Ismail Kadare, shkrimtari i mirënjohur shqiptar ka fituar çmimin "Pak Kyongni" për vitin 2019.

Nga Gëzim Kabashi

Liliana Çika është rikthyer këto ditë në Durrës me një ekspozitë të pazakontë.

Aktori Hysen Bashhysa feston sot 72-vjetorin e lindjes. Ceni, siç e thërrasin thuajse të gjithë lindi më 16 shtator 1947 në Durrës.

Atmosferë festive të jashtëzakonshme ka krijuar në amfiteatrin e Durrësit aktiviteti muzikor Karaoke i organizuar nga Bashkia e qytetit d

Më 12 shtator 2019, në Muzeun Arkeologjik të Durrësit u hap ekspozita “Art 2019” e piktores, skulptores dhe restaurueses së njohur Lilian

Mbrëmjen e kaluar në prani të mjaft artdashësve të kinemasë, në arenën e Amfiteatrit antik të Durrësit u shfaq filmi italian “Un paese qu

Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare Durrës njofton se mbrëmjen e sotme, 11 shtator 2019, është nata e fundit e projektit të përbashkë