Violinisti i famshëm organizon në Durrës Bienale Netët e Muzikës Klasike "MUZIKA & VERA, një harmoni e përkryer"

14/06/2019 - 23:09

Violinisti i madh durrsak Florian Vlashi njofton në faqen e vet në FB se, së bashku me kompozitorin e shquar durrsak Haig Zacharian, do të organizojnë në Hotel “Adriatik” Durrës, më 1-7 gusht 2019, “Bienale Netët e Muzikës Klasike "MUZIKA & VENA, një harmoni e përkryer".

Vlashi bën të ditur se së shpejti do të publikojë programin e detajuar të koncerteve dhe degustimit të verërave bashkë me informacionin për biletat. Njoftimin e shoqëron me posterin, ku riprodhohet tabloja: "Koncerti" (realizuar në vitin 1623) dhe që ndodhet në “National Gallery of Art” (Washington, D.C.) të piktorit Gerrit von Honthorst (1590-1656), i mbiquajtur nga italianët “Gherardo delle Notti”.

Është interesante se, krahas koncerteve me muzikë klasike, çdo mbrëmje do të degustohen dhe shijohen verëra franceze, shqiptare, gjermane, italiane, spanjolle dhe amerikane, të paraqitura nga enologë të njohur shqiptarë dhe të huaj.

Th.M.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Artistë nga Republika e Shqipërisë zhvilluan master-klasa për grupe artistike amatore të fshatit Karakurt të rajonit Bolgradsky, njoftoi

Mbrëmjen e së enjtes u finalizua në Durrës 15-vjetori i eventit unikal “Miss & Mister Turizmi”.

Regjisori, shkrimtari dhe përkthyesi Gjergj Vlashi sot feston 91-vjetorin e lindjes.

Edicioni i 14-të të Festivalit ndërkombëtar të muzikës së dhomës që po zhvillohet në Durrës ka vijuar mbrëmjen e kaluar me koncertin e Du

Pas një sëmundjeje të shkurtër ka ndërruar jetë në moshën 90-vjeçare shkrimtari Rexhep Hoxha.

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti, i ka dërguar një mesazh ish-drejtoreshës së Bibliotekës Kombëtare, Persida Asllani, e cila u largua

Ia vlen të zbuloni sharmet e Shqipërisë, shkruan Camille Lemarchand e Boursorama, kompani e famshme bankare franceze, aktivitetet e së ci

Festivali Ndërkombëtar i Muzikës së Dhomës “Durrës 2019” ka prezantuar në mbrëmjen e tretë të tij Trion “Ad Libitum” nga Maqedonia e Veri

Kisha Orthodokse Autoqefale e Shqipërisë, në bashkëpunim me shkollën "Protagonistët", kanë bërë të mundur organizimin e një kampi shahu,