Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka  zhvilluar një bisedë ‘urgjente’  telefonike ditën e djeshme me Sekretarin për Punë të Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, James Cleverly.

Qeveria e Kosovës, me anë të një deklarate për shtyp, bëri me dije se në fokus të bisedës ishin tensionet dhe veri të vendit si dhe rreth mundësisë për zhvillimin e zgjedhjeve të reja.

Sa i takon rrugës përpara drejt shtensionimit të plotë, Kurti tha se sundimi i ligjit duhet të jetë hapi dhe parimi bazë.

Ai i përmendi Cleverly-s, modelin kroat të Asociacionit.