Lëkundjet më të forta kanë goditur Turqinë gjatë natës, pasi mijëra njerëz u vranë dhe shumë të tjerë u plagosën në dy tërmete të fuqishme.

Një tërmet me magnitudë 5.4 goditi anën lindore të vendit në orën 7:10 të mëngjesit mëngjesin e sotëm, sipas Studimit Gjeologjik të SHBA.

Ka pasur të paktën 14 tërmete të mëdha në rajon që nga mesnata.

Të paktën 5000 njerëz kanë vdekur në të gjithë Turqinë dhe Sirinë, teksa Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha se viktimat mund të arrijnë deri në 20,000 në ditët në vijim.

Tërmeti i parë me magnitudë 7.8 ndodhi para agimit të së hënës.