Lionel Messi nuk është lejuar të udhëtojë drejt Kinës javën e kaluar pasi rojet kufitare kanë vënë re se sulmuesi po udhëtonte me pasaportën e gabuar. Ai ishte nisur për të udhëtuar drejt Pekinit bashkë me disa miq dhe shokun e skuadrës Di Maria, për ndeshjen miqësore mes Argjentinës dhe Australisë.

Pasi u ul në tokën kineze, autoritetet vendase vunë re disa parregullsi në pasaportën e numrit 10 ose më saktë ata nuk pranuan pasaportën e tij spanjolle pasi i kërkuan atij atë argjentinase.

Pasi qëndroi disa orë në aeroport, autoritetet argjentinase u vunë në lëvizje duke i nxjerrë një vizë. Ai u akomodua gjatë kohës së pritjes në një hotel që brenda pak minutave u rrethua nga fansat. Kjo ngjarje e pengoi që të stërvitej normalisht të dielën, por situata u normalizua dhe tashmë çdo gjë është në rregull për kapitenin kampion bote.