Izraeli mund të bjerë dakord për një pauzë 42-ditore në luftimet në Rripin e Gazës në mënyrë që të lirojë pengjet e mbajtura në enklavë dhe më pas të vazhdojë me operacionin, tha kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu.

“Izraeli mund të ndalojë luftimet për 42 ditë për të kthyer robërit. Por ne nuk mund ta ndalim luftën. Iranianët dhe të gjithë armiqtë tanë po na shikojnë, duke dashur të shohin nëse do të dorëzohemi,” tha ai në një takim me dyer të mbyllura të Komiteti i Punëve të Jashtme dhe Mbrojtjes së Knesset-it, cituar nga Israel Hayom.

Sipas The Times of Israel , në takim, Netanyahu u tha ligjvënësve se versionit të marrëveshjes së paqes të presidentit amerikan Joe Biden i mungonin elementët kryesorë të propozimit të Izraelit. Ai gjithashtu thuhet se ka thënë se kishte “boshllëqe” midis versionit izraelit dhe versionit të Biden.

“Lufta do të ndalet për të rikthyer pengjet dhe më pas ne do të zhvillojmë diskutime. Ka detaje të tjera që presidenti i SHBA nuk i paraqiti publikut,” citohet të ketë thënë Netanyahu.