Të paktën një person u vra dhe tetë të tjerë u plagosën në sulmet ajrore ruse që synonin rajonet Kharkiv dhe Kherson të Ukrainës.

“Dje, armiku qëlloi me artileri, mortaja dhe armë të tjera në zonat e populluara të rretheve Bohodukhiv, Kharkiv, Chuhuiv, Izium dhe Kupiansk,” tha Guvernatori i Kharkiv, Oleh Syniehubov në një deklaratë në Telegram.

Ai tha se një grua 57-vjeçare u vra në fshatin Podoly si pasojë e një sulmi me bombë të drejtuar nga ajri dhe një 66-vjeçar u plagos rëndë dhe u shtrua në spital.

Gjithashtu, një person u plagos nga bombardimet në Kupiansk dhe një çift në fshatin Putnykovo u plagos, shtoi ai.

Diku tjetër, Guvernatori i Khersonit, Oleksandr Prokudin tha se Rusia kreu 30 sulme në rajon, duke gjuajtur 99 predha nga mortaja, artileri, raketa Grad dhe mjete ajrore pa pilot.

“Ushtria ruse synoi lagjet e banimit të zonave të populluara të rajonit. Si rezultat i agresionit rus, katër persona u plagosën,” tha Prokudin.

Autoritetet ruse nuk kanë komentuar ende mbi pretendimin dhe verifikimi i pavarur i pretendimit të Ukrainës është i vështirë për shkak të luftës në vazhdim.

Lufta e vazhdueshme Rusi-Ukrainë, e cila filloi në shkurt 2022, ka vrarë mbi 9,300 civilë dhe ka plagosur më shumë se 16,600, sipas shifrave të fundit të OKB-së.