Ka marrë fund pengmarrja e avionit egjiptian. Mediat ndërkombëtare raportojnë se të gjithë  pasagjerët janë liruar.

Avioni i linjës ajrore Egyptair i nisur nga Aleksandria me destinacion Kajron, u  rrëmbye mëngjesin e sotëm nga profesori i Veterinarisë në Universitetin e Aleksandrisë, Ibrahim Samaha.

Sipas mediave të ndryshme të huaj, thuhet se pengmarrësi ka kërkuar një takim me ish-bashkëshorten e tij qipriote, dhe gjithashtu ka spekulime se ai kërkon azil.

Zyrtarët egjiptianë pritet të mbajnë një konferencë për shtyp mbi këtë ngjarje, ndërkohë presidenti i Qipros Nicos Anastasiades ka pohuar se nuk ka të bëjë me terrorizmin.