Ndikimin pozitiv të solidaritetit të ofruar nga Greqia ndaj Turqisë pas tërmetit 7.8 rihter e konfirmoi sot ministri i Jashtëm turk, Mevlüt Çavuşoğlu, i cili u takua me ministrin e Jashtëm izraelit Eli Cohen në Ankara.

Çavusoglu shprehu falënderimet e tij për Izraelin për mbështetjen që i ofroi. Megjithatë, ai përmendi veçanërisht Greqinë.

“Me tërmetin hapëm një faqe të re me Greqinë”, tha ai në mënyrë karakteristike.

Ndryshimi i faqes në marrëdhëniet mes dy vendeve filloi ditët e mëparshme, fillimisht me misionin e EMAK-ut, për të ndihmuar në ditët e vështira por edhe vizitën e Nikos Dendias në Antioki. të dielën e mëparshme.

Vizita e zotit Dendias ishte ajo që e ktheu në rrugën e duhur “diplomacinë” mes Greqisë dhe Turqisë. Tashmë nga aeroporti dy ministrat e Jashtëm kanë pasur një përqafim të ngrohtë, ndërsa në deklaratat e tyre kanë treguar se Athina dhe Ankaraja janë ndoshta të gatshme të kalojnë në një fazë të re të marrëdhënieve dypalëshe. “Nuk duhet të presim një tërmet për të përmirësuar marrëdhëniet tona”, kishte deklaruar zoti Cavusoglu.

“Falënderova Nikos Dendias, Ministër i Jashtëm i Greqisë, për mbështetjen dhe solidaritetin e shtetit grek dhe popullit grek pas tërmetit shkatërrues. Greqia ishte një nga vendet e para që ofroi ndihmë për Turqinë. Në këto kohë të vështira, një fqinj që jep dorën e ndihmës është një fqinj i vërtetë”, shkroi zoti Cavusoglu në Twitter.

Ministri i Jashtëm turk i është referuar veçanërisht solidaritetit të Greqisë që u shfaq menjëherë pas tërmetit. “Greqia ishte një nga vendet e para që kontaktoi autoritetet turke menjëherë pas tërmetit për t’i uruar atyre mirë dhe për t’u deklaruar se janë të gatshëm të ndihmojnë. Ata dërguan menjëherë ekipet e shpëtimit dhe shumë avionë me ndihma humanitare në zonat e prekura nga tërmeti”, tha ai, duke kujtuar vizitën e ministrit të Mbrojtjes Civile, Christos Stylanidis.

Në “tweet”-in e tij pas vizitës në Antioki, e cila u prek veçanërisht nga tërmeti shkatërrues 7.8 Rihter të së hënës së kaluar, ministri i Jashtëm, Nikos Dendias, shkroi se ishte dakord me homologun e tij turk se “nuk duhet të presim fatkeqësitë natyreore, për të përmirësuar marrëdhëniet tona ndërsa kishte shtuar:

“Përpjekja e Greqisë për të ndihmuar Turqinë nuk ndalet këtu”. Siç tha ai, ai ka një urdhër nga kryeministri, Kyriakos Mitsotakis, që Greqia të bëjë gjithçka që mundet për të mbështetur Turqinë, qoftë dypalëshe, qoftë në kuadër të pjesëmarrjes së saj në BE.