Ndarja e çmimeve në MTV Video Music Awards 2021 është rikthyer të dielën në New York duke grumbulluar kështu yjet më të mëdhenj të muzikës.

Artisti kanadez, Justin Bieber ka kryesuar listën me më së shumti nominime duke përfshirë “Videoja muzikore më e mirë e vitit”, “Artisti më i mirë i vitit, Kinematografia më e mirë”, “Regjia më e mirë”, “Kënga më e mirë pop” dhe “Bashkëpunimi më i mirë” me Peaches.

Ai ka arritur të fitojë çmimin për ‘Artistin më të mirë të Vitit’ dhe për ‘Pop-in më të mirë”, gjersa Olivia Rodrigo fitoi për ‘Këngën më të mirë’ dhe Lil Nas X për ‘Videon e Vitit”.

Grupi i vitit
Fituesi: BTS
Blackpink
CNCO
Foo Fighters
Jonas Brothers
Maroon 5
Silk Sonic
Twenty One Pilots
Artisti i vitit
Fituesi: Justin Bieber – Def Jam
Ariana Grande – Republic Records
Doja Cat – Kemosabe Records/RCA Records
Megan Thee Stallion – 300 Entertainment
Olivia Rodrigo – Geffen Records
Taylor Swift – Republic Records
Kënga e vitit
Fituesi: Olivia Rodrigo: “Drivers License” – Geffen Records
24kGoldn ft. Iann Dior: “Mood” – Records LLC/Columbia Records
Doja Cat: “Say So” – Kemosabe/RCA Records
Bruno Mars, Anderson .Paak, Silk Sonic: “Leave the Door Open” – Aftermath Entertainment/Atlantic Records
BTS: “Dynamite” – Bighit Music
Cardi B ft. Megan Thee Stallion: “WAP” – Atlantic Records
Dua Lipa: “Levitating” – Warner Records
Artisti i ri më i mirë

Fituesi: Olivia Rodrigo – Geffen Records
24kGoldn – Records LLC/Columbia Records
Giveon – Epic Records/Not So Fast
The Kid Laroi – Columbia Records
Polo G – Columbia Records
Saweetie – Warner Records
Bashkëpunimi më i mirë
Fituesi: Doja Cat ft. SZA: “Kiss Me More” – Kemosabe Records/RCA Records
24kGoldn ft. Iann Dior: “Mood” – Records LLC/Columbia Records
Cardi B ft. Megan Thee Stallion: “WAP” – Atlantic Records
Drake ft. Lil Durk: “Laugh Now Cry Later” – OVO/Republic Records
Justin Bieber ft. Daniel Caesar, Giveon: “Peaches” – Def Jam
Miley Cyrus ft. Dua Lipa: “Prisoner” – RCA Records
Kënga më e mirë pop
Fituesi: Justin Bieber ft. Daniel Caesar, Giveon: “Peaches” – Def Jam
Ariana Grande: “Positions” – Republic Records
Billie Eilish: “Therefore I Am” – Darkroom/Interscope Records
BTS: “Butter” – Bighit Music
Harry Styles: “Treat People With Kindness” – Columbia Records
Olivia Rodrigo: “Good 4 U” – Geffen Records
Shawn Mendes: “Wonder” – Island Records
Taylor Swift: “Willow” – Republic Records