Një 38-vjeçar në kërkim nga autoritete italiane është ndaluar në Rinas. Në pranga u vu Dritan Hyka (Asimaj) nga Selenica. Për të ka nisur procesi i ekstradimit drejt shtetit fqinjë, ku është dënuar me 8 vjet burgim.

“Shërbimet e Policisë Kufitare Rinas, në hyrje të RSh-së, kanë kaluar për verifikim të detajuar të dokumenteve, shtetasin Dritan Hyka (Asimaj), 38 vjeç, banues në Selenicë, Vlorë.

Pas verifikimeve të kryera nga Policia Kufitare, në bashkëpunim me Interpol Tiranën, ka rezultuar se ky shtetas ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Interpol Roma, Itali, pasi Gjykata e Milanos e ka dënuar me 8 vjet burgim, për veprat penale ‘Shfrytëzim prostitucioni’, ‘Trafik droge’, ‘Vjedhje banese, në tentativë’ dhe ‘Shkelje e ligjit për migracionin’, parashikuar nga legjislacioni penal i Italisë”, njofton policia.

Sipas të njëjtave burime: Hyka, gjatë vitit 2012, ka shfrytëzuar prostitucionin e një numri të madh femrash shqiptare dhe rumune, në Milano, Itali. Gjithashtu është përfshirë në trafikimin e lëndës narkotike kokainë, ka mbajtur pa leje armë zjarri pistoletë, në ambiente publike, dhe ka tentuar të vjedhë në një apartament, por nuk ka mundur për shkak të ndërhyrjes së Policisë. Në vitin 2009, ka shkelur ligjin për migracionin, pasi nuk ka zbatuar vendimin për të mos hyrë në Itali, për 10 vjet.