Policia spanjolle sekuestroi 4.5 ton kokainë me një vlerë shitjeje të vlerësuar prej 105 milionë euro pasi bastisi një anije blegtorale në ishujt Kanarie në fillim të kësaj jave.

Anija kishte bërë ndalesa portesh në rreth 12 vende përpara bastisjes së së martës dhe policia tha se trafikantët e drogës kanë filluar të përdorin anijet e bagëtive sepse është më e vështirë për policinë të gjurmojë ngarkesën e tyre të paligjshme.

Policia arrestoi 28 anëtarë të ekuipazhit të Orion V me flamur togolez, lëvizjet e të cilëve po monitoroheshin nga Kolumbia nga autoritetet spanjolle, Agjencia Amerikane e Zbatimit të Drogës dhe policia Togoeze.

Oficerët hoqën dhjetëra arka me kokainë nga anija në anën e portit të Las Palmas në ishullin Gran Canaria.