OPINIONE

 • Pranvera e vetmisë së madhe

  20/04/2013 - 11:17
  Nga Imer Mushkolaj Sali Berisha është kthyer në njeri të rrezikshëm për demokracinë dhe stabilitetin e Shqipërisë. Ai, thjesht, ka dalë nga kontrolli. S’mund t’i ndihmojnë dot as “aleatët” e...
 • Rreziku i konformizmit dhe morali politik

  19/04/2013 - 14:55
  Nga Besart Kadia Në filozofi relativizmi ka qenë armiku kryesor i papatit. Teoria e relativizmit në etikë shpjegon se çfarë nuk është morali, sesa detyrimisht çfarë është ai. Në këtë këndvështrim...
 • KQZ “conection”

  19/04/2013 - 14:39
  Nga Artur Zheji Është për t’u habitur se si pothuajse në harkun e një dremitjeje të shkurtër pranverore, situata e tensionuar politike shqiptare shpërtheu furishëm, dhe furia e këtij shpërthimi,...
 • Në këmbë apo ulur?

  19/04/2013 - 12:43
  Nga Fatos Baxhaku Sikurse e shohim përditë, politika jonë ka plot e plot mëkate. Është konfliktuale, hatërmbetëse, nervoze, shumë herë zemërngushtë dhe me horizont të cunguar. Shumë herë të tjera...
 • Respekt për dorëheqjen

  18/04/2013 - 19:11
  Nga Ardian Vehbiu Pas nënkryetarit Denar Biba, edhe një anëtare e KQZ-së, Albana Shtylla, njoftohet se ka dhënë dorëheqjen. Arsyeja është e njëjtë: cenim i pavarësisë së institucionit. Janë akte,...
 • Pakti Rama Meta në plan të dytë

  18/04/2013 - 19:07
  Nga Armand Shkullaku Dorëheqjet e njëpasnjëshme të dy anëtarëve të propozuar nga PS në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve krijuan huti dhe pasiguri për atë çka mund të ndodhë në ditët në vijim....
 • Na bashkoi Berisha

  18/04/2013 - 19:00
  Nga Skënder Minxhozi Një lojë e fatit deshi që viktima e parë e bashkimit të së majtës të mos jetë Sali Berisha, por delfini i tij politik Lulzim Basha. Kreu i bashkisë së kryeqytetit do të ketë të...
 • KQZ, kalaja ku Berisha mund të festojë i ngujuar

  17/04/2013 - 15:00
  Nga Arben Rrozhani Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha ia arriti që të ketë anëtarin e tij (zyrtarisht në emër të partisë aleate PR) në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve. Njërin prej atyre që...
 • Marrëveshja Rama-Meta si çështje morale

  17/04/2013 - 14:57
  Nga Fatos Lubonja Në një shkrim të para do kohësh, kur ishte hedhur tashmë ideja se duhet të bashkoheshin të gjithë qelbësirat kundër Berishës, kam shkruar se ky veprim mund të kthehet në bumerang...
 • Kthesa e Berishës

  17/04/2013 - 14:17
  Nga Andi Bushati Burri i shtetit është shndërruar brenda dy vitesh në kërcënim për shtetin. Nuk ka tanimë asnjë dyshim, se pasi i ka hedhur në koshin e plehrave “rekomandimet” urdhëruese të...
 • Ilegjitim

  17/04/2013 - 14:15
  Nga Fatos Tarifa Rrallë, shumë rrallë kam ndjekur në TV ndonjë seancë diskutimesh në Parlamentin shqiptar. Përvojat e së shkuarës dhe niveli i përfaqësimit dhe i diskutimeve në atë sallë më kanë bërë...
 • Regjim pa fund dhe fund pa regjim

  17/04/2013 - 10:43
  Nga Klejdi Këlliçi* Shumëkush reagoi keq dhe rëndë ndaj koalicionit PS-LSI. Reaksione që mbi të gjitha vinin nga rrjetet sociale dhe forumet e ndryshme online, ndofta aty ku liria e të shprehurit dhe...
 • Drejtësi që blihet, drejtësi që vret

  17/04/2013 - 10:40
  Nga Artan Mullaj Një i njohuri im, Bushi, që ndërton pallate, diku pati blerë një copë tokë, për të ndërtuar. Ekskavatorët hapën atje me feçkat e tyre një gropë të madhe për të hedhur betonin e katit...
 • Avokati i fëmijës domosdoshmëri

  15/04/2013 - 16:27
  Nga Geraldo Durda Mbi 220 milionë fëmijë janë pre e dhunës së ushtruar ndaj tyre. Kështu thuhet në statistikat e frikshme, të publikuara nga Kombet e Bashkuara. Sigurisht që ky problem nuk lë pas dhe...
 • Edi Rama vazhdon të shkojë në Kosovë për Berishën, jo pavarësisht tij

  15/04/2013 - 16:20
  Nga Alfred Lela Edi Rama, kryetar i opozitës, dje ka qenë në Kosovë me turin e tij të Rilindjes dhe përpjekjen e disatë për ta paraqitur veten si shtetar pankombëtar. Ai u shfaq në Prishtinë në krye...
 • Kur politika bëhet lojë e rrezikshme

  15/04/2013 - 16:07
  Nga Ilir Yzeiri Kjo është një metaforë që përdoret dendur në ligjërimin politik dhe shenjon lojën politike si një ndeshje formale që ka në themel besimin te rregullat abstrakte të një ndeshjeje, e...
 • Shëndetësia dhe revolucioni numerik

  15/04/2013 - 15:54
  Nga Pajtim Lutaj Zhvillimi tekniko-shkencor që po jetojmë në këtë fillim shekulli dhe në veçanti revolucioni NUMERIK, janë bërë pararendëse e perspektivës të së ardhmes së njerëzimit. Shoqëritë...

Pages