OPINIONE

 • Kur Kokëdhima ringjalli Berishën në vitin 2000-2001

  12/05/2013 - 14:37
  Nga Ilir Yzeiri Panorama e medias shqiptare, në këta njëzet e ca vjet, qoftë ajo e shkruar, qoftë ajo audiovizive është një realitet ende i panjohur. Personalisht bëj pjesë ndër ata të paktë gazetarë...
 • Pse kjo rendje e ethshme për deputet?

  10/05/2013 - 18:13
  Nga Mentor Nazarko Formulimi i listave nga partitë kryesore në vend ka hapur shumë debate, të cilat kanë mbetur ende të pambyllura dhe me siguri do të vazhdojnë gjatë. Në këtë prirje për të ruajtur...
 • Ngjarja "Kokëdhima" më kapi në befasi e më la gojëhapur

  08/05/2013 - 20:27
  “Ka shumë njerëz kureshtarë për listat. Unë jam një nga ata. Dua të marr vesh, nëse do të jetë në listat e PS-së mbiemri ‘Kokëdhima’”, shkruaja dje në mesditë në “Twitter”-in e “Respublica”-s. Ishte...
 • Si mall pa zot!

  08/05/2013 - 13:27
  Nga Ahmet Shqarri Kështu, si një mall pa zot, ku çdo njeri mund të sillet e të veprojë si të dojë e pa i hyrë gjemb në këmbë, kanë mbetur shumë gjëra në Shqipëri, duke përfshirë edhe sportin. Një...
 • Deputetet janë shndërruar në matrioshka ruse

  08/05/2013 - 12:05
  Nga Roland Lami Publikimi i listave të dy koalicioneve i dha fund ankthit të deputetëve dhe të lidershipeve respektive për këto zgjedhje. Nisur nga ky fakt, çdokush që është i interesuar për të...
 • Kodi i Etikës dhe ndotja e ekraneve

  08/05/2013 - 12:02
  Nga Petrit Qejvani Që mjedisi politik, shoqëror dhe morali në përgjithësi është i ndotur sa e ka kapërcyer vijën e kuqe në Shqipëri, nuk themi ndonjë gjë të re. Por që rruga me gjithçka negative, që...
 • Besimi si borxh dhe borxhi si zhguall

  08/05/2013 - 11:36
  Nga Artur Lazebeu Kafe e shkurtër Që qytetet janë qenie të gjalla, po aq sa vetë banorët e tyre, ky është një fakt që pulson vetëdijen e çdokujt, frymor i fshatit lokal apo global. Ajo çka i ndodh të...
 • PS nuk është si Xhoana

  08/05/2013 - 11:02
  Nga Bledi Mane- Public Enemy 1./Beni, Beni ma laj Një lavire e përdalë, kokallë e gjallë veshur firmato binte në sy plot rrudha dhe e super plakur. Me tanga mbi bythë, bythë të fishkura e gjokse të...
 • Indoktrinimi “demokratik”

  07/05/2013 - 16:02
  Nga Kiço Blushi A ka edhe sot, në shoqërinë tonë të ashtuquajtur demokratike, njëlloj si në diktaturë, trushpëlarë, trushkulur, trutharë, mendjetredhur, d.m.th. njerëz të indoktrinuar deri në atë...
 • 23 qershori, një zgjedhje mes dy pragmatizmash

  07/05/2013 - 14:18
  Nga Henri Çili Listat dolën. Ato janë tashmë të qarta, si qasje, si frymë, si domethënie. Detajet dalin sot, në kushtet kur palët janë me zarf në dorë para KQZ-së, për të shmangur kurthet ndaj njërit...
 • Tingulli i qetësisë i së ardhmes

  07/05/2013 - 14:15
  Nga Ndriçim Kulla* Pavarësisht nga rruga e vështirë, e komplikuar dhe  mjaft grindavece, duhet ta pranojmë të gjithë se për nivelin e vlerësueshëm  që ka arritur demokracia shqiptare, mesazhi që doli...
 • Podestá-të janë më të fortë sesa një ambasador amerikan

  07/05/2013 - 14:13
  Nga Mustafa Nano Ç’do të ndodhë më 23 qershor e më pas? Do të mbahen zgjedhje normale? Do të vlerësohen si normale nga institucionet vëzhguese ndërkombëtare? Do të kontestohen nga pala humbëse (në...
 • Halimi, Klosi…po ku janë durrsakët?

  07/05/2013 - 12:46
  Nga Bashkim Hoxha Duhet t’i thotë dikush kryesuesit të listës së PD në Durrës, Eduart Halimit, se njeriu që ka takuar, kryetari i njërës prej shoqatave të të përndjekurve në Durrës, nuk quhet Agron...
 • Triumf i tripolaritetit të majtë

  07/05/2013 - 12:43
  Nga Mero Baze Listat përfundimtare të Partisë Socialiste dhe debatet që prodhuan ato, vulosën përfundimisht faktin se e majta shqiptare prej vitit 2002 ka mbetur një e majtë trepolare. Listat...
 • Një votë mbi arsyen, jo mbi mitet

  06/05/2013 - 14:19
  Nga Fatmir Shehu -Partitë politike dhe përfaqësimi i tyre  elektoral. Shoqëria njerëzore, është e ndarë kryesisht  sipas mirëqenies ekonomike në dy shtresa kryesore që kurrë s’kanë qenë numerikisht...
 • Të rrëzuarat në sallë

  06/05/2013 - 13:24
  Nga Desada Metaj* Në një sallë mijëra-vendesh të mbushur tej e tej me gra, gëzimi dhe entuziazmi më duket si gjëja më e pavend, ndërsa në skenë ka këngëtare që mbajnë fjalime dhe politikane që...
 • Shqiptarët e 5 Majit

  05/05/2013 - 11:01
  Nga: DRITAN HILA Kur komunistët shqiptarë caktuan 5 majin si ditën e përkujtimit të dëshmorëve shqiptarë të të gjitha kohërave, pak arsye ka pasur, pse pikërisht dita e vrasjes së Qemal Stafës u...

Pages