Ditën e sotme, pritet përmirësim i përkohshëm i kushteve atmosferike. Parashikohet që moti të jetë i kthjellët deri në orët e pasdites, më pas do të ketë shtim gradual të vranësirave.

Në orët e vona të mbrëmjes, priten reshje shiu me intensitet të ulët në veriperëndim të vendit.

Reshjet e shiut me intensitet të ulët, parashikohen të jenë prezente që në orët e para të 24-orëshit në pjesën më të madhe territorit, ndërsa në qendër reshjet e shiut fitojnë intensitet deri mesatarë, hera-herë reshje në formën e shtrëngatave shoqëruar me shkarkesa elektrike e lokalisht breshër.

Pas orëve të mesditës reshjet humbasin intensitet dhe terriror, në orët e mbrëmjes pritet ndërprerja e reshjeve në të gjithë territorin.