79 arrestime u bënë pas një shkëmbimi zjarri vdekjeprurës mes tifozëve brazilianë të futbollit, përpara ndeshjes Flamengo kundër Vasco da Gama, ku mbeti një person i vdekur dhe katër të plagosur.

Të shtënat shpërthyen në një stacion treni në Rio de Zhaneiro pranë stadiumit, gjithashtu një 25-vjeçar nga Flamengo u godit nga plumbat dhe për pasojë humbi jetën në stacionin Campo Grande, njoftoi Policia Ushtarake.

Plagët me armë zjarri dhe thikë u konfirmuan dhe madje policia konfirmoi se kontrolloi të paktën 200 persona, në pika të ndryshme të Rios, duke arrestuar 79 persona në lidhje me të shtënat. Ndeshja u zhvendos në stadiumin Maracana, ndërsa reaguesit e parë transportuan të plagosurit në një spital aty pranë. Ndërkohë, skuadra e Vasco da Gama mbetet në zonën e rënies pas humbjes 1-0 ndaj Flamengos me golin e Gerson.