Një gazetar televiziv dhe një vajzë nëntë vjeçare janë qëlluar për vdekje pranë Orlando, Florida, afër skenës së një vrasjeje që ndodhi disa orë më parë.

Një gazetar i dytë dhe nëna e vajzës u qëlluan dhe u plagosën nga i njëjti person i armatosur, i cili dyshohet edhe për vrasjen tjetër, thotë policia.

Dy gazetarët e Spectrum News 13 po mbulonin vrasjen e një gruaje në zonë atë mëngjes kur i dyshuari adoleshent u kthye, thotë policia. Është e paqartë nëse ata ishin në shënjestër.

I dyshuari ishte i armatosur kur u arrestua dhe nuk ishte duke bashkëpunuar me policinë, thanë hetuesit.

Asnjë nga tre personat e vrarë në dy sulmet e së mërkurës në Pine Hills, një periferi në perëndim të Orlandos, nuk është identifikuar ende.

Në një konferencë shtypi, sherifi i Orange County John Mina tha se gazetarët ishin në ose pranë automjetit të tyre, i cili tha ai nuk dukej si automjeti zyrtar i një stacioni televiziv, kur ata u sulmuan rreth orës 16:00 me kohën lokale.

Ai tha se gazetarët kishin raportuar për të shtëna që ndodhi më herët gjatë ditës rreth orës 11:00 me kohën lokale, ku u pa një grua rreth të 20-ave të qëlluar për vdekje brenda një makine, kur i dyshuari u kthye në vendin e krimit dhe hapi zjarr.

Pasi sulmoi gazetarët, i armatosuri i dyshuar, Keith Moses, 19 vjeç, hyri në një shtëpi aty pranë dhe qëlloi vajzën dhe nënën e saj, tha sherifi.

Nëna është në spital në gjendje kritike, shtoi ai. Gazetarë të tjerë aty pranë ndihmuan në ofrimin e ndihmës së parë për viktimat, sipas reporterëve lokalë.