LSI: Show mediatik, qeveria ka 0 aftësi reaguese në raste emergjencash

22/09/2019 - 18:39

Anëtari i Kryesisë së LSI-së, Klevi Pojana, në një konferencë për shtyp, u shpreh se “show mediatik që po zhvillohet që nga mbrëmja e djeshme nën regjinë e kryeministrit, tregon fare qartë se qeveria shqiptare ka zero aftësi reaguese në raste të tilla të emergjencave civile.”

Deklarata e plotë:

Lëkundjet e tërmetit të djeshëm, më i forti në 30 vitet e fundit, kanë krijuar një situatë emergjence dhe pasigurie në të gjithë vendin, veçanërisht në qytetet e Durrësit dhe Tiranës ku aktiviteti sizmik ishte edhe më i lartë.

Duke shprehur dhe njëherë solidaritetin me të gjithë qytetarët në këto momente të vështira, ne apelojmë për një reagim më efikas të institucioneve përgjegjëse.
Show mediatik që po zhvillohet që nga mbrëmja e djeshme nën regjinë e kryeministrit, tregon fare qartë se qeveria shqiptare ka zero aftësi reaguese në raste të tilla të emergjencave civile.
Injorimi me arrogancë që i është bërë nga qeveria e Edi Ramës paralajmërimeve për të marrë masa paraprake në rast të fatkeqësive natyrore, fakton dhe pamundësinë e këtij të fundit për të shpallur gjendjen e emergjencës.

Qytetarët shqiptarë sot kanë nevojë për ndihmë dhe mbështetje reale, jo për show mediatik dhe mashtrime të turpshme.

Para disa orësh kryetari i Bashkisë së Tiranës ka publikuar në faqen e tij në Facebook këtë foto me ndihma për qytetarët e prekur nga tërmeti i djeshëm.

Po e njëjta foto është publikuar edhe në datën 4 qershor, në një organizim të Bashkisë Tiranë për të ndihmuar banorët e Korçës të prekur po ashtu nga një tërmet që la pas dëme të shumta materiale.
Mashtrime të tilla vulgare tregojnë edhe njëherë se fasadës së Rilindjes i ka dalë boja.
Erjon Veliaj të kërkojë falje publike për të tilla tallje me qytetarët shqiptarë, në një moment kaq kritik.
Përmbushja e obligimeve ligjore për t’i ofruar ndihmë çdo qytetari është një detyrim për qeverinë shqiptare, e cila duhet zgjuar nga gjumi letargjik që e ka zënë.
I urojmë shërim të shpejtë të gjithë të dëmtuarve dhe me besim tek zoti e solidaritet do ta kalojmë këtë sprovë.
Faleminderit!

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla mori pjesë në seminarin e organizuar nga OSBE/ODIHR “Drejt parlamentev

Alexander Soros, djali i filantropisit të njohur, themeluesit të Fondacionit për Shoqërinë e Hapur George Soros e shikon racizmin si shka

Në vizitën e tij në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, kryebashkiaku Erion Veliaj është takuar edhe me një mik të veçantë të vendit tonë, i

Greqia mbështet perspektivën evropiane të vendeve të Ballkanit Perëndimor.

Ish-deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Kejdi Mehmetaj ka bërë fajtorë të drejtpërdrejtë kryeministrin Edi Rama dhe ministrin e

Teksa Kuvendi miratoi me 77 vota pro ligjin për krijimin e korporatës së investimeve ekspertët ngrenë pikpyetje për mënyrën e funksionimi

Për ish-deputetin e PD, Gent Strazimiri ajo që ndodhi në Këshillin Evropian është një bllokim që Evropa i bëri qeverisë dhe Ramës, por jo

Rritja e numrit të turistëve italianë në Shqipëri, ka sjellë në Tiranë rreth 60 tur operatorë dhe përfaqësues agjencish të rajonit të Pul

Sekretari për Marrëdhëniet Ndërkombëtare në Partinë Demokratike, Arben Kashahu është shprehur se nuk është faji i Europës për moshapjen e

"Teksa këtu rreken ende të gjejnë fajtorin diku tjetër, e të mos mbajnë përgjegjësi për asgjë, kryeministri i Maqedonisë së Veriut ka