Minjtë hedhin valle në Durrës/ Vokopola: Bashkia urgjentisht t'i kthehet detyrës, të pastrohet seriozisht qyteti (VIDEO)

27/03/2020 - 20:05

Kreu i departamentit të pushtetit vendor në PD Durrës, Petro Vokopola, ka denoncuar përmes një statusi në rrjete sociale situatën e rëndë në lagje të qytetit, ku minjtë “hedhin valle”.

Vokopola ka publikuar një video nga zona e plazhit, ku duket një numër i madh minjsh që vërtiten rreth kazanëve të mbeturinave.

“Rrugët të mbushura nga plehra ku janë kthyer ushqim për mijtë të cilët të pashqetësuar vërtiten nëpër rrugët e qytetit. Bashkia e Durrësit urgjentisht t'i kthehet detyrës dhe t'i përvishet punëve duke qenë pranë banorëve të saj. Të marrë situatën në dorë duke bërë pastrimin e qytetit në mënyrë serioze në të gjithë kapilaret e saj duke kryer dezinfektimin dhe deratizimin e qytetit!”,- shkruan Vokopola.

Mjeku Vokopola kërkon në të njëjtën kohë nga Emergjenca Civile që të zgjohet nga gjumi dhe të krijojë database-n për të gjithë të moshuarit që jetoojnë vetëm për t’u shkuar në ndihmë.

Më herët gjatë ditës, Vokopola denoncoi me një video pastrimin e bulevardit kryesor të Durrësit, ku dukeshin punonjësit që lagnin me ujë vetëm asfaltin e jo trotuarët (video më poshtë).

“Te quash pune te kryer me qytetaret duke "dezifektuar" copeza rrugesh te qytetit nuk mund ta quaj vetem tallje por dhe kriminale. Sic shikoni dhe ne kete video dezifektohet vetem asafalti ne qender, nderkohe trotuaret, stolat apo dhe rrugicat ku ka shume banore qe jetojne shume prane njeri tjetrit nuk preken me dore”,- shkruan Vokopola.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Deputeti Damian Gjiknuri, përfaqësuesi i Partisë Socialiste në tryezën për reformën zgjedhore deklaroi se palët kanë rënë dakord për voti

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha i ftuar në emisionin “Opinion”, ka hedhur akuza ndaj mazhorancës.

Ka përfunduar rreth orës 21:00 tryeza për reformën zgjedhore, ku në mbylljes të saj, përfaqësuesi i PD, Oerd Bylykbashi u shpreh se sot ë

Kryedemokrati Lulzim Basha akuzon kryeministrin Edi Rama për shkatërrimin e Teatrit Kombëtar duke përfituar nga pandemia, për të grabitur

Deputetja Rudina Hajdari ka depozituar në Kuvend një projekt-ligj në lidhje me referendumet.

Kryedemokrati Lulzim Basha përmes një psotimi në Twitter shprehet se kriza e thellë ekonomike dhe papunësia në Shqipëri, do marrin zgjidh

Ministri Arben Ahmetaj tha se vendi po shkon drejtë një hapje graduale, pas bllokimit nga koronavirusi, ndërsa ka sqaruar edhe paketën e

Kryeministri Edi Rama njofton se kësti i kredive do të shtyhet edhe me tre muaj për t'u ardhur në ndihmë të gjithë atyre që janë prekur n

Drejtorja për Ballkanin Perëndimor në Komisionin Evropian dhe shefja e Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit (ONM), Genoveva Ruiz Calav

Kryeministri Edi Rama ka paralajmëruar edhe njëherë bizneset që të aplikojnë për pagën e luftës për punonjësit, pasi në të kundërt do të