Pezullimi i rektorit Koni, Boçi: Vendim antikushtetues, minon autonominë universitare

15/04/2019 - 17:18

Për PD, pezullimi i rektorit Mynyr Koni është antikushtetues. Në një deklaratë për mediat nga selia blu, ish-deputeti Luçiano Boçi tha se marrja e këtij vendimi pa u shprehur Presidenti, minon autonominë universitare.

DEKLARATË E LUÇIANO BOÇIT:

Ministrja fatkeqësisht e Arsimit, Besa Shahini, i ka vënë minat autonomisë universitare, me një vendim tjetër të paligjshëm, që tregon padurimin për të zëvendësuar në mënyrë antikushtetuese rektorin e Universitetit të Tiranës me militantë partiakë apo pazarxhinj të pushtetit. 

Me të drejtë, shumë kolegë nga bota universitare dhe nga politika po thonë se Edi Rama po kërkon të bëjë sot me Universitetin e Tiranës atë që nuk mundi ta bënte dot me Shullazin 3 vjet më parë, për të vendosur nën kontroll politik çdo hallkë të Universitetit  të Tiranës. 

Jo vetëm vendimi i djeshëm i Besa Shahinit për pezullimin e rektorit është antikushtetues dhe i paligjshëm, por edhe vendimi i sotëm i Ministres fatkeqësisht të Arsimit, është në kundërshtim flagrant me Ligjin për Arsimin e Lartë. 

Komandimi i një rektori të ri, pa pritur vendimin e Presidentit, është në shkelje të plotë të Kushtetutës dhe të ligjit. Ligji nuk ia jep Ministres këtë kompetencë. 

Në asnjë nen të Ligjit të Arsimit të Lartë, i cili rregullon autonominë e universiteteve, që nga procedura e zgjedhjes dhe deri tek ndërprerja e parakohshme e mandatit të rektorëve, nuk flitet për të drejtën e ministrit të arsimit për të komanduar rektorin e ri. Sipas nenit 39, pika 10, të cituar në Urdhrin e pezullimit, Ministri i propozon Presidentit shkarkimin e Rektorit. Në rast mos shprehjeje nga ana e tij, për një muaj shpall zgjedhjet.

Pra, Ligji nuk parashikon asnjë komandim dhe asnjë ekzekutim shkarkimi, pa fjalën e Presidentit.

Nxitimi për të thelluar paligjshmërinë nga Ministrja fatkeqësisht e Arsimit, tregon padurimin e Edi Ramës për të vendosur nën kontroll të plotë universitetin më të madh në vend, duke komanduar një rektor fallco.  

Për të marrë nën kontroll Universitetin,  Rama po  shfrytëzon edhe mungesën e Gjykatës Kushtetuese, siç po bën për çdo akt me të cilin vjedh dhe dhunon shqiptarët. 

Për këtë vendim të paligjshëm, Ministrja fatkeqësisht e Arsimit duhet të ishte shkarkuar menjëherë. Mbrojtja e saj tregon se projekti për kapjen e Universitetit të Tiranës është projekt i Edi Ramës. 

Me shullazët e rinj në krye të Ministrisë së Arsimit dhe të Universitetit të Tiranës, Edi Rama mund të vjedhë ndonjë tender apo pronë të Universitetit, por nuk ka për t’ia dalë që t’i mbyllë gojën pedagogëve dhe studentëve!

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një emër jashtëzakonisht i njohur për komunitetin shqiptar në mbarë Greqinë, e sidomos në Athinë, Fatos Malaj, hidhet në betejën elektora

Presidenti Ilir Meta shprehet i shokuar nga sulmet e ndodhura në Sri Lanka, ku deri në këto momente numërohen të paktën 207 viktima dhe m

Të martën skadon zyrtarisht afati që i lë në dispozicion kodi zgjedhor partive politike për t’u regjistruar për pjesëmarrje në zgjedhjet

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka ironizuar krijimin e partisë së re "Binda Demokratike", nga Rudina Hajdari.

Nga Kisha e Shna Ndoit në Laç, kryedemokrati Lulzim Basha uroi të gjithë besimtarët katolike e ungjillore për festën e Pashkëve.

Duke uruar Pashkët, presidenti i vendit, Ilir Meta ka bërë apel të gjithë shoqërisë shqiptare që të bashkëpunojnë për hir të interesit ko

I ftuar në studion e lajmeve të RTV Ora, anëtari i kryesisë së Partisë Demokratike, Eno Bozdo duke komentuar krijimin e Partisë "Bindja D

Nga protesta e Unazës së Re, ish-deputeti demokrat Klevis Balli ka komentuar deklaratën e bërë sot nga Taulant Balla, i cili tha se do të

Deputeti Myslim Murrizi tha se nëse Partia Demokratike nuk merr pjesë në zgjedhjet lokale të 30 qershorit, atëherë ajo shton “rrezikun” e

Ish-deputeti i PD Enkelejd Alibeaj i ftuar në emisionin “Kjo javë” nga gazetarja Nisida Tufa në “News 24” duke folur për krijimin e parti