Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Rama dhe Sako inspektojnë pallatin DS4 në Durrës: Po nisim punën me 4 projektet e para (VIDEO)

15/02/2021 - 18:43

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar pasditen e sotme një nga pallatet me dëme DS4 në Durrës, ku pritet të nisin punimet për riforcimin e godinës. Godina 5 katëshe ka pësuar dëmtime të rënda nga tërmeti i 26 nëntorit 2019 dhe 37 familje jetojnë me qira që nga ajo kohë.

I shoqëruar nga kryebashkiakja në detyrë e Durrësit, Emiriana Sako dhe Ministri i Rindërtimit Arben Ahmetaj, kryeministri pa nga afër pallatin e dëmtuar, ndërsa theksoi se me riforcimin e tij, qytetarët do të mund të rikthehen në shtëpitë e tyre dhe të hiqen nga lista e bonusit të qirasë.

Kryebashkiakja Sako tha se po ngrihet kantieri i ndërtimit, pasi pallatit do t’i prishet e gjithë muratura dhe do t’i bëhet nga e para. Ndërkohë ajo bëri të ditur se janë dhe 5 pallate të tjerë ku mund të fillojnë së shpejti punimet.

“Kemi 5 projekte të përfunduara për pallate të tjera DS4 që kanë shkuar për oponencë pranë Institutit të Ndërtimit”,- tha Sako.

Ndërsa kryeministri theksoi se puna me pallatet DS4 është vonuar për shkak të dëmeve të mëdha që kanë këto godina dhe projekteve të detajuara që kërkojnë.

"Prej shumë kohësh, ata që e kishin pallatin me dëme DS4 me të drejtë prisnin me padurim punimet. Tani po nis me katër projektet e para rindërtimi i pallateve me dëmtime të rënda DS4. Natyrshëm DS4 kërkon më shumë kohë sepse bëhet fjalë për projekt shumë të detajuar sepse dëmet janë të rënda dhe ajo që mbetet është vetëm struktura".- tha kreu i qeverisë.

Aktualisht janë 4 objekte DS4 ku do të nisë puna për riforcimin e tyre, dy në Durrës dhe dy në zonën e plazhit.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ka përfunduar mbledhja e Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, ku është miratuar vendimi i kryesisë për përbërjen e komisionit të zg

Kryedemokrati Lulzim Basha, në Këshillin Kombëtar është shprehur, se nëse për anëtarët e Këshillit zgjedhjet e 25 prillit janë në rregull

Kryetari i Këshillit Kombëtar të PD, Bujar Nishani gjatë mbledhjes së sotme e ka cilësuar situatën aktuale në parti si më kritiken pas vi

Kryesia e PD ka propozuar emrat për Komisionin që do të jetë përgjegjës për zgjedhjet për kryetarin e demokratëve.

Përfundimi i mbledhjes së Kryesisë së Partisë Demokratike ka sjellë edhe një vendim të rëndësishëm për partinë opozitare.

Ashtu sikurse dhe deklaroi ditë më parë, anëtari i kryesisë Fatbardh Kadilli i ka kërkuar dorëheqjen kryetarit Basha, pas zgjedhjeve të 2

Në mbledhjen e kryesisë së partisë, kreu i PD Lulzim Basha ka thënë ndër të tjera se gishti për humbjen e zgjedhjeve nuk duhet drejtuar n

Nga Elbasani, atje ku zhvilloi takimin e rradhës, pak orë përpara zhvillimit të mbledhjes së Kryesisë dhe Këshillit Kombëtar të PD, kreu

Partia Demokratike do të mbledhë pasditen e sotme Kryesinë dhe Këshillin Kombëtar.