Greqi/ Shënohen 509 raste të reja me Covid-19, 25 viktima

21/01/2021 - 20:21

Një total prej 509 rastesh me Covid-19 u diagnostikuan në Greqi të enjten, shtatë më pak se 516 raste që u regjistruan në vend një ditë më parë, të mërkurën.

Në mënyrë tragjike, 25 njerëz me virus kanë ndërruar jetë në vend gjatë 24 orëve të fundit, që është vetëm dy më pak se ato të regjistruara dje. Aktualisht, 293 pacientë me Covid-19 janë tani të intubuar në Greqi, shtatë më pak se ata që ishin intubuar në vend të mërkurën.

Një pjesë e madhe e rasteve të së enjtes u diagnostikuan në zonat përreth dy qendrave më të mëdha urbane të Greqisë – Athina dhe Selaniku.

Në Atikë, zonë e kryeqytetit Athinë, kishte 234 raste, 64 prej të cilave u diagnostikuan në qendër. Një total prej 58 rastesh të reja u regjistruan në Selanik, qyteti i dytë më i madh i Greqisë.

Në total, 150,479 raste të infektimit me Covid-19 janë regjistruar në vendin helen që nga fillimi i pandemisë, duke përfshirë të gjithë ata që janë shëruar nga virusi. Nga ky total, 5 813 raste janë të lidhura me udhëtime e huaja dhe 46 236 janë të lidhura me kontakt me një rast të njohur.

Nga 293 pacientë të intubuar aktualisht, 85.7% janë mbi moshën 70 vjeç ose vuajnë nga kushte paraekzistuese. Mosha e të prekurve mesatare është 68, dhe 205 e pacientëve janë meshkuj.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Greqia ka regjistruar në 24 orët e fundit 1,165 raste pozitive me koronavirus, shifër kjo më e ulët krahasuar me ditët e mëparshme.

Komiteti Kombëtar i Vaksinimit në Greqi, ka miratuar vaksinën Astrazeneca për qytetarët mbi moshën 65 vjeç.

Tërmeti i fortë që pak ditë më parë tronditi Greqinë, me epiqendër pranë qytetit të Larisa, ka shkaktuar viktimën e parë.

Në Prishtinë dhe Beograd Lajçak u përpoq të rinisë dialogun.

Vazhdojnë lëkundjet e tokës në zonën e Elassona, Tyrnavos dhe qytetin e Larissa në Greqi.

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev i ka ofruar opozitës pjesëmarrje në qeveri për të çuar përpara reformat, në veçanti depar

I dërguari special i Departamentit të Shtetit për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer tha se Shtetet e Bashkuara nuk do të imponojnë zgj

Dy të rinj shqiptarë kanë humbur jetën pas një përplasje me armë në orët e para të mëngjesit të kësaj të premteje në rrugën Makedonska-Ko

Organizata Kombëtare e Shëndetit Publik, EODY konfirmoi sot  se rastet e reja  laboratorike të koronavirusit të regjistruara në 24 orët e

Maqedonia e Veriut gjatë 24 orëve të fundit ka regjistruar 843 raste të tjera me COVID-19 dhe 11 viktima.