Arsyet pse të gjithë duhet të hamë brokoli me kos

14/01/2018 - 13:40

Sipas një studimi të ri, një kos me bazë brokolin mund të parandalojë dhe madje edhe të trajtojë kancerin e zorrës së trashë. Studiuesit në Singapor kanë zbuluar se kosi i përzier me “super perimen”, ka shëruar 75 % të tumoreve në minj dhe më shumë se 95 qeliza të kancerit të zorrës të rritura në një laborator.

Brokoli përmban një element kimik që lufton kancerin, të quajtur sulforan, ndërsa kosi përmban probiotikë, baktere që ndihmojnë në ruajtjen e një ekuilibri natyror të organizmave në stomak dhe në zorrë.

Bazuar në këto përfundime, studiesit besojnë se kosi i përzier me brokolin është një “formulë që godet sëmundjen”, e cila mund të përdoret për parandalimin e kancerit dhe të shpëtojë qelizat e mbetura pas heqjes kirurgjikale të tumoreve.

Një aspekt interesant i kësaj gjetjeje është se ai përmirëson mënyrën e jetesës sonë, duke e transformuar regjimin tonë nga norma në një regjim terapeutik të qëndrueshëm dhe me kosto të ulët”, tha studiuesi Matthew Chang, profesor në Universitetin Kombëtar të Singaporit. /tvklan.al/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kur bëhet fjalë për shikimin, të gjithë jemi të in teresuar për të ditur më tepër mbi kujdesin që duhet të tregojmë për të mos e humbur a

Vitamina A në mango është çelësi për zhvillimin dhe mirëmbajtjen e llojeve të shumta të indeve epiteliale, duke përfshirë lëkurën dhe flo

Arrat janë të shëndetshme dhe kjo dihet, por shkencëtarët zbulojnë efektet e tjera pozitive që ato kanë tek zemra, si edhe në kontrollin

Shqiptarët janë konsumatorë të mëdhenj të kafesë, dhe këtë e tregojnë të dhënat e importit të këtij produkti të çmuar.

Dhimbjet e kokës janë të padurueshme për të gjithë.

Nëse je e shqetësuar për djersitjen e tepër, mënyra më e mirë është ta përdorësh deodorantin para se të flesh.

Sa herë dalim në qytet, ndjejmë mungesën e theksuar të ajrit, ose thithim një ajër të ndotur si rezultat i trafikut, ngrohjes globale apo

Disa ditë ndjeheni sikur jeni vazhdimisht të detyruar të shkoni në tualet për t’u liruar; ditëve të tjera, mund të kalojnë orë të tëra pa

Nishanet ngjyrë kafe janë një grup i melanociteve apo qelizave të lëkurës, në të cilat pigmenti është më shumë i përqendruar.

Mandarinat janë fruti më i pëlqyer dhe kërkuar në treg gjatë stinës në vijim.