Një mizë preku ushqimin tuaj? Kujdes, 4 fakte që duhet t’i dini patjetër nëse nuk doni të rrezikoni shëndetin

10/08/2020 - 08:24

Ka gjëra të ndryshme që mund të bëni nëse shihni një mizë në ushqimin tuaj. Për shembull, menjëherë mund ta hidhni drekën tuaj të shijshme. Por ka disa prej nesh që do të vazhdojnë të hanë sikur asgjë nuk ka ndodhur sepse, “është thjesht një mizë”.

Epo, këto gabime mund të sjellin disa probleme dhe është më mirë të dini rreth tyre.

Ndikimi që këto krijesa të vogla shkaktojnë është shumë më i madh se madhësia e tyre dhe shumë më e ndërlikuar nga sa mund të mendoni.

Mund të vjellin në ushqimin tuaj

Ja ç’duhet të dini: mizat hanë duke thithur lëngje. Forma e gojës së tyre është arsyeja pse ata duhet të kthejnë çdo vakt në lëng. Për ta bërë këtë, ata pështyjnë mbi ushqimin tuaj. Pështyma mund të përmbajë gjithçka që ata kanë ngrënë më parë (për shembull, mish i kalbur ose jashtëqitje).

Mund të lënë vezë në vaktin tuaj

Ato mbetje të shijshme që keni kursyer për më vonë mund të shndërrohen në fole të përsosura për vezë. Dhe, pasi të kalojë ca kohë, ata do të rriten dhe mund t’ju helmojnë me baktere. Prandaj mos harroni të mbuloni ushqimin tuaj nëse do ta lini jashtë për një kohë.

Këmbët dhe krahët e tyre mund ta kthejnë ushqimin në një fole bakteresh

Tashmë e dimë se mizat janë mbushur me baktere brenda. Por a e dini se numri më i madh i mikrobeve mund të gjenden në pjesën e jashtme të trupit të tyre? Sipas Universitetit Teknologjik Nanyang, “çdo hap i një mize lë pas një koloni mikrobesh”.

Mizat mund të kenë mbi 60 sëmundje

Mizat mund të transmetojnë së paku 65 sëmundje të ndryshme te njerëzit vetëm duke zvarritur nëpër mbeturina dhe ushqim. Kjo përfshin çoroditje, diarre, kolerë. Dhe nuk janë vetëm njerëzit që mund të vuajnë, mizat mund të infektojnë edhe kafshë të tjera, si pulat ose derrat.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Leukemia është një lloj kanceri që prek qelizat e bardha të gjakut.

Është përsëri dimër, koha kur fillojmë të kërkojmë forcues të imunitetit për të shmangur simptomat e ftohjes.

Karbohidratet jo vetëm që plotësojnë shijen, por janë të domosdoshëm për funksionin normal të organizmin.

Njerëzit që vuajnë nga ndjeshmëria e lartë e dhëmbëve, përballen çdo ditë me dhimbje të forta e të mprehta sa herë që konsumojnë ushqime

Zgjimi në mëngjes me dhimbje koke, është mënyra më e keqe për të nisur ditën.

Siç dihet tashmë nga eksperienca e këtyre muajve të pandemisë, por edhe nga protokollet e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), si

Shëndeti i stomakut është i një rëndësie të veçantë në mirëmbajtjen e organizmit.

Plakja e trurit është kthyer në kryefjalën e shqetësimeve mbarë botërore prej disa vitesh tashmë.

Mbetjet ushqimore janë një problem i madh në shoqërinë tonë dhe kjo ndodh kryesisht sepse njerëzit e hedhin ushqimin sepse nuk e kanë rua

Një ndër organet që prek koronavirusi dhe lë pasoja të rënda tek pacientët janë mushkëritë.