Studimi që po vë në pikëpyetje operacionet cezariane

20/09/2019 - 14:53

Operacionet cezariane bëjnë që foshnjet të humbin mbrojtjen natyrale nga supermikrobet.

Sipas një studimi, fëmijët që lindin në mënyrë natyrale marrin mikrobionën e të ëmës, që është një bakter i mirë i zorrëve, i cili lufton infeksionin gjatë rrugës për të ardhur në jetë.

Ndërsa fëmijët që lindin me operacion cezarian kanë një mikrobiomë tjetër, e cila përfshin mikrobe nga infeksionet e spitalit.

Shkencëtarët thonë se studimi i tyre 7-vjeçar mund të ndihmojë në shpjegimin e disa sëmundjeve të lidhura me systemin imunitar, ku përfshihen alergjitë dhe diabeti i tipit 1.

Ata analizuan 1679 mostra të jashtëqitjes së nënës dhe foshnjes dhe zbuluan se mikrobioma e fëmijëve të lindur në mënyrë natyrale nuk ishte nga bakteri i vaginës së nënës, por nga zorra e saj.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Frutat e detit janë ndër burimet më të mira të vitaminave dhe mineraleve për të cilat trupi dhe truri kanë shumë nevojë, sidomos në verë.

Edhe një pjesë shumë e madhe pacientësh me një formë të lehtë të COVID-19 zhvillojnë antitrupa, të cilët më pas mund t’i imunizojnë për d

Gjumi është një proces që ndikohet nga shumë faktorë të brendshëm dhe të jashtëm.

Mjekja alergologe, Mira Xhixha, shpjegoi këtë të hënë në emisionin “Rudina”, në Tv Klan, simptomat që dallojnë alergjitë e pranverës nga

Gratë dhe vajzat duhet të tregojnë kujdes për ushqyesit e nevojshëm në çdo fazë të jetës së tyre.

Nëse ekziston një frut që të bën shumë mirë ajo është molla. Nuk është ekzagjerim.

Maji është muaji i ndërgjegjësimit ndaj Melanomës, kancerit të lëkurës i cili karakterizohet nga vdekshmëria e lartë dhe agresiviteti.

Vaji i ullirit dhe aloe vera janë dy prej dhuratave më bujare të natyrës. Përdorimi i tyre në të mirë të organizmit është i pakufi.

Prova të dëmtimit të placentës, organit që vepron si zorrë, veshkë, mëlçi dhe mushkëri për një fetus gjatë shtatzënisë u gjetën në një st