Tetë ushqimet që ju mbrojnë nga viruset

27/10/2020 - 10:57

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, më shumë se 23 milionë njerëz në të gjithë botën sëmuren çdo vit vetëm duke konsumuar ushqim të kontaminuar.

Në mënyrë që të mbroheni nga sëmundjet dhe infeksionet, gjëja më e rëndësishme, thonë ekspertët është të ndërtoni imunitetin tuaj – nga brenda. Për fat të mirë, kjo nuk është me të vërtetë e vështirë për t’u arritur, nëse përfshini në dietën tuaj ushqime që natyrshëm kontribuojnë në forcimin e sistemit imunitar.

1. Bajamet

Këto lëndë ushqyese mund t’ju ndihmojnë të mbani trupin tuaj të shëndetshëm dhe të shëndetshëm. Sipas hulumtimit, bajamet forcojnë me sukses sistemin imunitar, janë të pasura me vitaminë E dhe fibra dhe gjithashtu ndihmojnë në rregullimin e sheqerit në gjak.

2. Farat e lulediellit

Zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve të ndryshme kronike si Alzheimer, mbajnë zemrën të shëndetshme dhe parandalojnë zhvillimin e sëmundjeve të ndryshme. Gjithashtu ndihmojnë fetusin të zhvillohet shëndetshëm.

3. Papaja

E pasur me antioksidues, papaja është një zgjedhje e shëndetshme dhe e shijshme plot përfitime për sistemin imunitar. Për shkak të përbërjes së saj, papaja bëhet një aleate e shkëlqyeshme në luftën kundër inflamacionit, kancerit dhe në të njëjtën kohë ka një efekt të dobishëm në sistemin e tretjes.

4. Kivi

Për shkak të pasurisë së vitaminave, veçanërisht të vitaminës C, vitaminës K dhe vitaminës E, kivi mund të ndihmojë ndaj astmës dhe të forcojë sistemin imunitar. Gjithashtu mund të parandalojë me sukses gjendje të tilla si ftohjet dhe gripin.

5. Xhenxhefili

Ky ushqim lehtësisht i disponueshëm është vërtet i fuqishëm. Ul kolesterolin, lehtëson dhimbjen dhe rrit aftësinë e trupit për të luftuar infeksionet dhe viruset.

6. Ushqime deti

Janë plot me lëndë ushqyese, një burim i shkëlqyeshëm i acideve yndyrore omega-3 dhe proteinave. Gjithashtu përmbajnë zink, i cili kontribuon në punën e sistemit imunitar dhe zvogëlon rrezikun e diabetit.

7. Spinaqi

Nuk është sekret që spinaqi është një aleat i shkëlqyeshëm në arritjen e shëndetit. Spinaqi është një burim i shkëlqyeshëm i magnezit që nevojitet për të ruajtur funksionin nervor, një zemër të shëndetshme, presion të mirë të gjakut dhe muskuj të fortë.

8. Shalqiri

Jo vetëm i mban flokët dhe lëkurën tuaj të butë dhe të shëndetshëm, por mund të përmirësojë tretjen dhe të zvogëlojë inflamacionin në trup.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Njohja e simptomave kryesore të koronavirusit ka qenë thelbësore për të gjetur një trajtim mjekësor për pandeminë.

Përdorimi i maskave është bërë një pjesë integrale e jetës sonë që kur pandemia pushtoi botën.

Nuk ka rëndësi në cilën pjesë të vitit ndodhemi apo si doni të dukeni, ndjesia e fryrjes së organizmit nuk është kurrë e këndshme.

Nuk mund ta mohoni: Ju nuk jeni më njësoj siç keni qenë në të 20-tat tuaja. Dhe kjo nuk lidhet me faktin që ju jeni më të pjekur.

Çdo ditë, amvisat shqiptare përballen me mëdyshje, sfida dhe punë.

Lëngu amniotik është një ndër pjesët ndërtuese të ‘strehës’ së bebit në barkun e nënës.

Një studim i ri shkencor, ka treguar se shpëlarja e gojës, mund të çrrënjosë koronavirusin brenda 30 sekondave nga ekspozimi ndaj tij në

Produktet e freskëta dhe me lëng mund të duken si një mundësi e shkëlqyeshme për t’i konsumuar gjatë ditëve të dimrit, megjithatë, duhet

Një studim i publikuar në New York Times, ka trajtuar situatën fizike të njerëzve pasi kalojnë Covid-19.

Idea e të ushqyerit shëndetshëm për disa njerëz nënkupton se duhet të heqin dorë nga shija.