Në Angli shpërtheu stuhia rreth Manchester United, pas eleminimit nga Carabao Cup në Old Trafford nga Newcastle, që fitoi 3-0.

Në 15 ndeshjet e para të sezonit, “Djajtë e Kuq” kanë regjistruar 8 humbje, duke bërë fillimin e tyre më të keq që nga sezoni 1962-63.

Për më tepër, ata humbën 5 nga 10 ndeshjet në shtëpi, diçka që nuk kishte ndodhur që nga viti 1930-31.

Mediat dhe komentuesit në të gjithë rrjetet sociale të United kanë shpërthyer në kritika dhe kërkojnë kokën e trajnerit Erik Ten Hag. Shkarkimi i tij, megjithatë, do t’i kushtonte Unitedit 17 milionë euro dhe për këtë arsye drejtuesit me sa duket hezitojnë.

I teti në Premier League, 11 pikë pas Tottenham-it kryesues, vetëm 3 pikë në 3 ndeshje në Champions League dhe jashtë Carabao Cup.

Sezoni sapo ka filluar dhe tashmë duket i kompromentuar për Manchester United, një tjetër dështim për një ekip që është në pamundësi për t’u kthyer kompetitiv dhe vazhdon të zhgënjejë pavarësisht investimeve të mëdha të bëra.

Ten Hag përfundoi në bankën e të akuzuarve, pasi nuk ka më mbështetjen e pakushtëzuar të drejtuesve dhe senatorëve. Mbi të gjitha menaxhimi i hekurt i rreshterit të dhomës së zhveshjes nuk i pëlqen askujt.

Tifozët, të cilët kanë qenë në një bazë lufte për vite me Glazers, pronarët e shumicës së klubit, tani janë të dëshpëruar dhe kanë dhënë dorëheqjen për një tjetër sezon të dështuar, me titullin e fundit të Premierligës të fituar në 2013 nën drejtimin e Sir Alex Ferguson.

Më pas “Djajtë” kanë fituar vetëm thërrime dhe trofe të vegjël, shumë pak për një klub që dikur dominonte në Angli dhe gjithashtu thoshte fjalën e tij në Champions League.

Ten Hag sigurisht që ka gabimet e veta, por janë gjithmonë lojtarët ata që hyjnë në fushë.

Onana po rikuperohet pas një fillimi zhgënjyes, Rashford ka shënuar vetëm një gol dhe është hija e lojtarit të admiruar sezonin e kaluar, Hojlund ende nuk ka shënuar dhe Amrabat ka rezultat zhgënjim.

E vetmja alibi që ka për trajnerin holandez është ajo e dëmtimeve të shumta, veçanërisht në mbrojtje, ku u rikthye Maguire kontrovers, duke u bashkuar në qendër me Lindelof dhe Evans, dy lojtarë të mirë, por asgjë më shumë.

Me Sanchon jashtë skuadrës, Anthony është një fantazmë i kushtëzuar nga akuzat për dhunë ndaj ish ishit- të tij dhe Martial zhgënjim, vetëm kapiteni Bruno Fernandes shpëtohet në sulm.

Dhe gjërat nuk janë më mirë as në mesfushë: Casemiro dhe Eriksen janë larg paraqitjeve të vitit të kaluar dhe vetëm McTominay spikat në këtë mediokritet të përgjithshëm.