Shqipëria ka triumfuar me rezultatin e pastër 2-0 përballë Bullgarisë në një ndeshje miqësore të luajtur në “Air Albania”.

Një ndeshje e dominuar totalisht nga kuqezinjtë, të cilët kanë patur disa raste të pastra shënimi.

Edhe pse trajneri Silvinjo ka bërë rotacion në pjesën më të madhe të skuadrës në këtë sfidë, sërish kuqezinjtë kanë bërë një ndeshje të madhe, duke mos u ndier diferena me titullarët.

Në fund të pjesës së parë ka qenë Qazim Laçi i cili ka kaluar kuqezinjtë në avantazh.

Ka qenë mbrojtësi i majtë Mario Mitaj, i cili ka futur një top të bukur në thellësi të zonës për Myrto Uzunin në minutën e 41-të, dhe sulmuesi beratas ka asistuar në mënyrë perfekte në shtyllën e dytë për LAçin, i cili nuk ka falur, duke ndëshkuar skuadrën bullgare.

Në pjesën e dytë kuqezinjtë kanë ulur disi ritmin e ndeshjes, por pa i lënë asnjë shans bullgarëve që të na rrezikonin. Në këtë fraksion loje ka debutuar për herë të parë me kuqezinjtë edhe talenti shqiptar që luan në Seria A, sulmuesi i Frosinones, Marvin Çuni, i cili ka bërë një ndeshje të bukur.

Ndërkohë që goli i dytë i ndeshjes do të vinte në minutën e 81-të të ndeshjes, ku Ernest Muçi, ka gjuajtur nga jashtë zone duke shënuar një tjetër supergol.