Shqipëria U-21 pësoi humbjen e parë në grupin E përballë Finlandës U-21 me rezultatin 4-1, sfidë e vlefshme për kualifikueset “Euro 2025”.

Trajneri Alban Bushi u detyrua të bënte një zëvendësim të detyruar në momentin e fundit, pasi Eniss Shabani, i cili ishte parashikuar në formacionin fillestar, u dëmtua gjatë nxemjes dhe në vendin e tij u fut në fushë Rei Pecani.

Ndeshja nuk nisi mirë për kuqezinjtë që u ndëshkuan dy herë në minutën e katërt dhe të gjashtë nga mesfushori Otso Liimatta.

Në vijim skuadra u mundua të reagonte por pa sukses, ndërsa pjesa e dytë nisi me dy ndryshime për kuqezinjtë. Trajneri Alban Bushi aktivizoi Paulo Buxhelajn dhe Kristian Shpendin, megjithatë i njëjti autor Limatta ndëshkoi sërish Shqipërinë U-21.

Pavarësisht pësimit të tre golave, skuadra u mundua të reagonte dhe ja doli mbanë në të 80-n me Pajazitin, por në minutën e fundit shtesë Finlanda U-21 realizoi edhe golin e katërt të sfidës me Miska Ylitova.

Pavarësisht disfatës kuqezinjtë vijojnë të kryesojnë renditjen në grupin E me gjashtë pikë, teksa sfida e radhës do të luhet më datë 17 tetor përballë Malit të Zi në “Arena Egnatia” në orën 14:30.Tekniku kuqezi hodhi në fushë këtë formacion titullar: Klidman Lilo, Geralb Smajli, Adrian Bajrami, Ajdi Dajko, Brayan Boci, Medon Berisha, Rei Pecani, Adrion Pajaziti, Arda Kurtulan, Arlind Rexhepi, Stiven Shpendi.