Çfarë po hamë?! Konsumatorët në Durrës ndihen të pasigurt... (VIDEO)

Postuar: 30/07/2018 - 20:23

   Një gjë e mirë është bërë në tregun e fruta-perimeve në Durrës. Dikur hapësirat e zaptuara nga tregtarët ambulantë tani janë bërë rrugë kalimi për të gjithë qytetarët.

Ndërsa për atë që tregtohet në bankina nga ana e tregtarëve askush nuk jep asnjë garanci. As tregtarët që duan të shesin produktet e tyre nuk dinë nëse janë të rritura dhe të prodhuara me kimikate apo hormone. Një gjë është e sigurt.

Tregu është mbushur plot me prodhime të stinës, të cilat shiten edhe nën kosto, si psh “3 kg domate - 100 lekë” apo produkte të tjera të cilat janë të shformësuara.

Këtë vit, shalqiri dhe pjepri zor se mund të konsumohen. Aq të rrallë i gjen në formën e tyre natyrale, pasi janë të shartuar me kungull në rastin më të mire, ose janë të pjekur me hormone para kohe nga fermerët e zonës së Myzeqesë e gjetkë.

Në mungesë të të ardhurave qytetarët vrapojë të blejnë produktet më të lira pavarësisht se nuk kanë asnjë garanci ushqimore dhe rrezikojnë shëndetin.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Është përllogaritur se çdo vit për shkak të ajrit të ndotur në Europë humbin jetën në mënyrë të parakohshme rreth 400 mijë individë, s

Është përllogaritur se çdo vit për shkak të ajrit të ndotur në Europë humbin jetën në mënyrë të parakohshme rreth 400 mijë individë, sipa

Universiteti “Aleksandër Moisiu” në Durrës organizoi më 20 shtator 2018, Ceremoninë e Diplomimit për rreth 1300 studentë të programeve Ba

   Gjermania është kthyer në ëndrrën dhe mundësinë e çdo të riu shqiptar.

SHÇBA ka arrestuar 6 punonjës të Policisë Kufitare për korrupsion pasiv, shpërdorim detyre dhe dhënie ndihme për kalim të paligjshëm të k

   Italia po përballet me një krizë në sektorin shëndetësor, pasi në të gjithë vendin nevojiten rreth 53 mijë infermierë.

Fakulteti i Studimeve të Integruara me Praktikën pranë Universitetit “Aleksandër Moisiu” në Durrës, fton studentët që të aplikojnë në pro

Me një qetësi që gati të habit pasi ato çka nxjerr nga goja mund të kenë lënduar shumë zemra, Batin Duka ka treguar në emisioni ‘Me zemër

Për vitin 2018 Shqipëria ka numrin më të lartë të të burgosurve për 100 mijë banorë.

   Trendi i vajzave të reja dhe jo vetëm për të zbehur rrudhat në fytyrë apo për të zmadhuar pjesë të ndryshme me “lifting” apo mbushje,