Numërimi mbrapsht ka marrë fund: sot është dita e Turqi-Itali dhe fillimit të “Euro 2020”, e shtyrë për një vit në sajë të shpërthimit të pandemisë, që ka prishur planet e futbollit dhe të gjithë botës në përgjithësi.

Sytë janë në “Olimpico” të Romës, gjithashtu skena e dy ndeshjeve të tjera të grupit, axurrët kundër Zvicrës dhe Uellsit. Me këtë rast, stadium në fjalë u zgjodh nga UEFA për ceremoninë e hapjes zyrtare të turneut.

Sigurisht, do të ketë disa masa paraprake, të diktuara nga kufizimet shëndetësore, shkruan Telesport. Bono Vox, Martin Garrix dhe The Edge do të këndojnë në mënyrë virtuale “Ne jemi populli”, himni i Europianit që po merr vlerësime të mëdha me miliona shikime në internet. Koreografia me një valltar “ajror” dhe 12 perkusionistë rreth çatisë së stadiumit, me 24 sfera që përfaqësojnë ekipet kombëtare pjesëmarrëse, që do të fluturojnë lart në qiell, si dhe brohoritjet e publikut (pak më pak se 16 mijë të pranishëm në tribuna).

Në mbrëmjen e “Olimpico” nuk mund të mungonte Francesco Totti, një idhull absolut në atë stadium dhe më gjerë. Ish-kapiteni i Romës do të veprojë si “udhëzues”, së bashku me Alessandro Nesta, një tjetër fytyrë historike e futbollit në kryeqytetin italian. Duke u kthyer në aspektin muzikor, Banda e Policisë së Shtetit do të interpretojë “Guglielmo Tell”, ndërsa artisti Andrea Bocelli do të këndojë “Nessun dorma” të Puccini.