Në të njëjtin numër ndeshjesh dhe gola si ai, Platini vlerëson Dibalën: Nuk është si mua, është maradonesk

15/07/2020 - 13:56

Ish-presidenti i UEFA-s foli me superlativa për yllin e Juventusit Paulo Dibala.

Teksa argjentinasi i barazon sot numrin e ndeshjeve me fanelën bardhezi të ish-kampionit francez, Platini e krahasoi Dibalën me ish-sulmuesin e famshëm italo-argjentinas Omar Sivorin, ndërsa shtoi se Dibala i ka driblimet “maradoneske”, të njëjtat me ato të ikonës së futbollit Diego Armando Maradona.

“Kur e shikoj si luan më pëlqen shumë, sepse bën gjëra të bukura. Vrapon, driblon. Unë jam Platini, Dibala është si Sivori. Ai mund të luajë kudo në fushë, vrapn shumë, por përsëri mbetet një sulmues. Ai shënon shumë gola. Unë kam qenë mesfushor që shënoja shumë, më shumë sesa ai. Nëse ai qëndron, është diçka e mirë për Juventusin. Ai është maradonesk në lojë”, deklaroi ish-fituesi i 4 “Topave të Artë” me Juventusin.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një numër i atletëve të Universitetit Shtetëror të Kolorados, në ekipin e futbollit amerikan, kanë thënë se janë udhëzuar të heshtin nëse

Tri ekipe të Kategorisë Superiore, që kanë fituar të drejtën e pjesëmarrjes në Ligën e Europës, kanë pak kohë për të përgatitur ndeshjen

Teuta siguroi për herë të katërt Kupën e Shqipërisë.

Teutës mund t’i largohet një tjetër lojtar i rëndësishëm.

“Hedh poshtë në mënyrë kategorike lajmin se jam takuar me drejtuesit e Juventusit duke i kërkuar atyre të shkarkojnë Sarrin.

Tjetër problem me racizmin në Angli. Këtë herë është përfshirë ish-mesfushori i kombëtares angleze, Keiron Dyer.

Abuzim me autoritetin, favorizim dhe presion janë disa nga akuzat që rëndojnë ndaj presidentit të FIFA Gianni Infantino, i cili prej një

Zllatan Ibrahimovic dhe Milan janë gjithnjë e më parë arritjes së marrëveshjes për rinovimin e kontratës.